Kreta bu2  kreta e ugyint  fb oldal  

Az intézmény önálló innovációjához tartozó többletmunka „Brit és amerikai kultúra” és a Beszámoló

Az intézmény önálló innovációjához tartozó többletmunka „Brit és amerikai kultúra”

 

1. Fenntartó adatai:

1.1 Fenntartó neve:Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata
1.2 Fenntartó címe:3525 Miskolc Városház tér 8.
1.3 A projekt TÁMOP azonosítója:TÁMOP 3.1.4-08/2-2009-0148

2. Intézmény adatai:

2.1 Intézmény OM azonosítója:028980
2.2 Régió:Észak-magyarországi
2.3 Intézmény neve:Bulgárföldi Általános és Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Iskola

2.4 Intézmény címe:

Irányítószám:3534
Telepules:Miskolc
Közterület / házszám:Fazola Henrik u. 2.
2.5 Feladatellátási hely neve:Bulgárföldi Általános és Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Iskola

2.6 Feladatellátási hely címe:

Irányítószám:3534
Telepules:Miskolc
Közterület / házszám:Fazola Henrik u. 2.

3. Kapcsolattartó:

3.1 Kapcsolattartó neve:Csohányné Gácsi Edit
3.2 Telefonszáma:46530534
3.3 E-mail címe:Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

4. Az innováció jellemzői:

4.1 Az innováció címe:
Az intézmény önálló innovációjához tartozó többletmunka „Brit és amerikai kultúra”

4.2 Az innováció tömör tartalmi leírása:(max. 500 karakter)
. A projekt célja:
• a tanulók az ismeretszerzés és bővítés többféle módját alkalmazva jussanak információkhoz és szélesítsék eddig szerzett tudásukat az angolszász országok civilizációjáról: a történelemtől az étkezési szokásokig, az állat- és növényvilágtól az ünnepekig, a zenétől a sportig, a földrajztól a művészetekig
• a gyerekek motiválása az idegen nyelv tanulására és használatára, hogy a kultúra lehető legtöbb oldalával találkozhassanak
• a multikulturális nevelés, hogy a diákok változatos tevékenységek során nyerjenek betekintést más országok szokásaiba, mindennapjaiba


4.3 Az intézmény saját web-oldala, ahol az innovációt közzétették:
http://www.bulgarfoldi-mc.sulinet.hu/

4.4 Az innováció újdonságértéke az intézmény életében:(max. 500 karakter)
A programok és a változatos tevékenységek átfogják a tanórai kereteket - lehetőséget adva a tantárgyi integrációra-, valamint a napközis, a könyvtári, a sport és az egyéb tanórán kívüli foglalkozásokat, az iskolai élet minden területét. A magyar-angol két tanítási nyelvű és az általános tantervű osztályokban tanulók azonos témákat dolgoznak fel, együtt tevékenykednek. A kulcskompetenciák szinte egészének fejlesztésére alkalmas. Az ismeretszerzésben a változatos, újszerű tanulásszervezési eljárások alkalmazására, kooperatív tanulási technikák felhasználására épít.

4.5 A humánerőforrás:(max. 500 karakter)
Szakmai bázisa az intézmény belső szellemi erőforrása, kreatív és innovatív tantestület, akik képesek az új tanulásszervezési módszerek alkalmazására és a hatékony kompetenciafejlesztésre. Az angol szakos tanárok és az angol műveltségi terület végzettségű tanítók előkészítő, koordináló teamként működnek. A számítástechnika szakos pedagógusok a digitális eszközök használatát támogatják. A könyvtáros az információgyűjtést segíti. A tanítók és szaktanárok a természet-és társadalomtudomány, a művészetek és a sport területéhez kapcsolódó tevékenységet irányítják.

4.6 A fejlesztés alapdokumentumait itt töltheti fel: pl. projektterv, tanmenet, témahét, stb.




4.7 Az innovációt bemutató egyéb dokumentumokat itt töltheti fel: kép, hang, videó, stb.

 

5. Információk az innovációt hasznosítók számára:

5.1 Az innováció típusa:

- Tanulásszervezési eljárások
- Oktatási-nevelési módszerek

5.2 Az innováció mely intézménytípusban alkalmazható:

- általános iskola
- szakiskola
- alapfokú művészetoktatási intézmény
- gyógypedagógiai, konduktív pedagógiai nevelési-oktatási intézmény

5.3 Az innováció megvalósításához szükséges időkerete:
0

5.4 Egyéb megjegyzések:(max. 500 karakter)

 

A jelen Saját innovációt regisztráló Intézmény ezúton kijelenti, hogy a Saját innováció regisztrációja, felhasználása illetve a felhasználás engedélyezése harmadik személyek jogát nem sérti.
Az Intézmény felelős minden olyan kárért, amely a jelen nyilatkozatban foglaltak megsértéséből akár az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaságot, akár harmadik személyeket ér.

Ezen adatlap kinyomtatásával az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. igazolja, hogy a TÁMOP 3.1.4-es pályázó intézmény a Saját innováció nyilvánosságra hozási kötelezettségének megfelelt, a feltöltött Saját innováció 2010.06.22 napján a http://kosar.educatio.hu felület adatbázisába került.

 

Kelt.: .................................................... 2010.06.22


 

Az intézmény önálló innovációjához tartozó többletmunka "Brit és amerikai kultúra" - Beszámoló

 

logo

Iskolánkban általános és magyar- angol két tanítási nyelvű képzés folyik. A magyar-angol két tanítási nyelvű osztályok tanmenetében szerepelnek civilizációs anyagrészek, amelyek felölelik az angol nyelvet használó országok kultúráját. A tanulók életkori sajátosságainak megfelelően megismerkednek az egyes országok sajátosságaival, hagyományaival, gondolkodásmódjával.

Kezdetben találkoznak a gyermekirodalom remekeivel, verseket, mondókákat tanulnak, dalokat énekelnek és játszanak el, mesefilmeket néznek és hanganyagokat hallgatnak. A célnyelvi rajzórákon lehetőség nyílik a kultúrkörhöz kapcsolódó szimbólumok, zászlók, állatok, növények ábrázolására.

A későbbiekben részletesen foglalkoznak az egyes országok történetével, kiemelkedő személyiségeivel, híres irodalmi, zenei és képzőművészeti alkotásaival, építészeti remekeivel. A felső tagozatban az országismeret tantárgy keretén belül a diákok elmélyítik az angolszász országokról szerzett ismereteiket a történelem, a földrajz, a szokások, a sport terén. A célnyelvi informatika óra lehetőséget ad saját kutatómunkára, az internet széles tárházának alkalmazására az információszerzésben.

Tanulmányaikat végigkíséri a jeles napok és hagyományok megismerése, megünneplése. Ezek az alkalmak lehetőséget biztosítanak kötetlenebb együttlétre, kulturált szórakozásra, az angol nyelv szabadabb gyakorlására. A tanulók megismerik a Valentin naphoz, a húsvéthoz, a Halloweenhez, a karácsonyhoz kapcsolódó szókincset, dalokat, verseket, összehasonlítják a szokásokat a hazai hagyományokkal.

Az általános tantervű osztályok tananyaga szintén tartalmaz országismereti témákat / zászlók, dalok, mondókák, ünnepek, híres emberek, építmények /, amelyek feldolgozása az angol nyelvi órákon történik.

 Az elmúlt évek gyakorlatára és eddigi eredményeinkre építve bővítjük és továbbfejlesztjük a projektmódszer segítségével a tanulók ismereteit a fent említett témákban.

 Az innováció célja, hogy a tanulók az angolszász országok civilizációjáról eddig szerzett tapasztalataikat, élményeiket felhasználva bővítsék tudásukat az adott országokról a földrajz, az állat- és növényvilág, a történelem, a művészetek, az ünnepek, a sport, a szokások területén. Az új ismeretek fogják át a kultúra lehető legtöbb oldalát, az ismeretfeldolgozás terjedjen ki az irodalom, a zene, az építészet, a festészet, a szobrászat minél szélesebb körére. A diákok szerezzenek alkalmazásképes tudást a mindennapi életen belül az étkezési és öltözködési szokásokról, a hagyományokat őrző szabadidős tevékenységekről, külső forrásból származó információk felhasználásával szélesítsék látókörüket a kevéssé ismert, távoli tájakon élő emberekről és környezetükről.

 A fejlesztő program a multikulturális nevelést szolgálja, elősegíti a tolerancia képességének fejlesztését, a miénktől eltérő szokások, gondolkodás- és életmódbeli különbségek megértését és elfogadását, mélyebb betekintést nyújt az angol nyelvet használó országok életébe. A kulturális sokféleség tiszteletben tartásának képessége, a különböző nézőpontok megértése is beépítendő a személyiségjegyek közé a multikulturális tartalom megismerése során.

 A projekt fontos eleme a gyerekek idegen nyelv tanulására és használatára való motiválása, hogy szélesítsük az angol nyelv tanulásának lehetőségeit, javítsuk az oktatás minőségét és hatékonyságát. Az érdeklődés felkeltéséhez és fenntartásához segítségül hívható a kortárs zene, valamint a diákok által igen kedvelt interneten keresztül történő információszerzés és a számítógépes játékok. A digitális technika alkalmazása azt a célkitűzést is szolgálja, hogy az informatikai eszközök használata a mindennapi tevékenység részévé váljon, ezáltal javuljon a tanulók esélyegyenlősége, növekedjék versenyképességük a tanulásban és a munkában. Váljanak képessé az interaktív média felelősségteljes használatára. A természetes gyermeki kíváncsiság kimeríthetetlen tárháza alapja a feladatok megoldásának.

 A programok egyrészt tanórai keretek között történnek, másrészt tanórán kívüli elfoglaltságot jelentenek / napközis, könyvtári, sport és kézműves foglalkozások /, amelyek lehetővé teszik a hatékony kompetenciafejlesztést és az addig rejtett személyiségjegyek felszínre kerülését. A hagyományos formában kevésbé aktív, visszahúzódó gyerekek a megszokottól eltérő körülmények hatására új szerepkörben jelennek meg, aktívabbá válnak, esetleg irányítanak. Az új tevékenységek során megmutatják kiaknázatlan képességeiket és a tapasztalatszerzés révén személyiségükbe beépülnek az új ismeretek.

 A projekt jelentősége, hogy átfogja az iskolai élet egészét. A magyar-angol két tanítási nyelvű osztályokban és az általános tanterv szerint haladó gyerekek azonos témákat dolgoznak fel. A különböző szociális háttérrel, eltérő attitűddel és anyanyelvi kultúrával rendelkező diákok a program megvalósítása során olyan tudást szerezhetnek, amely beépül mindennapi életükbe és pozitív hatást gyakorolhat szűkebb és tágabb környezetükre. A program megvalósítás során változik a tanuló- pedagógus viszony, partneri kapcsolat, mellérendeltség alakul ki, a nevelő gyakran a konzulens szerepét tölti be, segítő, szervező, stimuláló személlyé válik. Nemcsak a diák- tanár, hanem a diák-diák közötti kommunikáció is fontos tényezővé válik.

 Az innováció gyermekközpontú, tevékeny gyermeki magatartást feltételez, kompetenciafejlesztésre alkalmas. Differenciált módszertan alkalmazásával javítja az esélyegyenlőséget, szegregáció-mentes, a sajátos nevelési igényű és a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű tanulók is azonos témákat dolgoznak fel, amely során egész személyiségük fejlődik.

 Az egyes témák feldolgozása változatos módszereket és tevékenységeket, új tanulásszervezési eljárások alkalmazását igényli. A pedagógusok irányító szerepe csökken, nem frontális osztálymunka zajlik, mint általában a hagyományos keretek között. Felhasználva a minden gyermekben meglévő változások iránti fogékonyságot, megnő a tanulók szerepe. A kooperatív technikák közül eredményes a pár- és csoportmunka alkalmazása. A következő módszerek beépítése sikeres: szóforgó, ablak, beszélgető kör, szakértői mozaik, kupaktanács, ötletelő. A változatos, újszerű tanulásszervezési megoldások - kooperáció, csoportmunka - fejlesztik az együttműködési képességeket, a megbeszélések kultúráját, növelik az egymás iránti bizalmat, erősítik a társas kapcsolatokat.

Egyéni tanulási utak alakulhatnak ki, amelyek fejlesztik a gondolkodási képességeket és új problémamegoldási stratégiák kialakítását tehetik lehetővé. A különböző munkatechnikák révén a cselekvő együttműködés, a konszenzusteremtő képesség és a szervező készség pozitív irányba változik, a tanulók alkalmassá válnak a közös munkára.

A projekt megvalósítása során a diákoknak minden nap más-más feladatot kell megoldaniuk, egyénileg, párban, illetve csoportban. Ezek a munkamódszerek fejlesztik együttműködési, alkalmazkodási és problémamegoldó képességüket. A tanulók önállóan döntenek a csoportok kialakításáról, megválasztják a felelősöket, a közös feladatmegoldás során egymás érveit meghallgatva, vitázva döntenek, így vitakultúrájuk, nyelvi kifejezőkészségük alakul.

 Tantárgyi integráció valósul meg az ének, a technika, a testnevelés, az irodalom, a történelem és a rajz esetében. Az összefüggések felismerésére irányuló gondolkodás fejlesztése érdekében a tantárgyi ismeretek integráltan jelennek meg. A különböző tantárgyakban meglévő kapcsolódási pontok nagyobb hangsúllyal kapnak szerepet, illetve részletesebb elemzésükre kerül sor.

 Fontos feladat a motiváló, figyelemfelkeltő környezet megteremtése, a tanuláshoz kapcsolódó pozitív attitűd kialakítása. Az iskola dekorációja, a folyosókon, tantermekben elhelyezett képek, rajzok, tárgyak, térképek, a közösen készített tablók a projekt témáihoz kapcsolódnak. A gyerekek által készített produktumok elhelyezése motiváló erejű, elősegíti a tanulók esztétikai-művészeti ízlésének fejlesztését. A közösen készített poszterek a kreativitást, valamint a kezdeményező és együttműködési készséget fejlesztik. Az elméleti dolgokban kevésbé jártas, ügyes kezű diákok megcsillogtathatják kézügyességüket és alkotókészségüket a díszítésben, ezáltal ők is sikerélményhez jutnak.

Az épületben elhelyezésre kerülnek Nagy-Britannia, az USA, Ausztrália, Kanada és Új-Zéland térképei és zászlói. Kiállítási darabként megjelennek az említett országok viseletei, az ünnepek jellegzetes tárgyai, sporteszközök, fotók és különböző képzőművészeti technikákkal készített képek az említett országok városairól, ismert és kevésbé nevezetes épületeiről, egyéb létesítményeiről, földrajzi helyeiről, jellemző állatairól és növényeiről. Nagy-Britannia városai, jelképei, védőszentjei, kiemelkedő jelentőségű helyei és épületei is bemutatandók. Külön helyet foglalnak el a híres emberek, az angolszász világ neves személyei és munkásságuk: Shakespeare-től Obamáig, Lincolntól Walt Disney-ig és Michael Jacksonig.

 A kulcskompetenciák közül a „Verssel, dallal, tánccal a világ körül’’ téma elsősorban az esztétikai-művészeti tudatosságot, kifejezőkészséget fejleszti. A művészeti nevelést szolgálja az angol és amerikai gyermekversekkel, népdalokkal, táncokkal és népmesékkel való megismerkedés. Egy távoli világot és népének gondolkodásmódját tárja fel egy ausztrál népmese feldolgozása, dramatizálása és prezentálása. Nagy élmény az eredetiben elolvasott versek összehasonlítása a műfordítással. Az ügyesebbek maguk is megpróbálkoznak egy-egy alkotás átültetésével magyar nyelvre. A színészi vénával rendelkező tanulók elszavalják kedvenc költeményüket angol és magyar nyelven. Nemcsak egyének, hanem kis csoportok is vállalkozhatnak művek előadására esztétikai élményt nyújtva a közönségnek. A tanulók az általuk kiválasztott néhány dalra koreográfiát készítenek, amit megtanulnak és eltáncolnak. Betekintést nyújtunk az évszázadok során a brit gyarmatbirodalom részeként működő, majd függetlenné vált országok életébe is. A gyerekek körében népszerű dallamok közül az angol nyelven előadott indiai motívumokkal átszőtt slágerre / Gettómilliomos / tánc készíthető. Lépést kell tartanunk a legújabb divatirányzatokkal a zene, tánc, irodalom terén. A legkönnyebb dolog a tanulókat az általuk kedvelt, gyakran hallgatott művek segítségével motiválni.

A tanulók egyéni teljesítményét, önálló tanulásuk hatékonyságát angol nyelvű szavalóversenyen mérjük. A felső tagozatos tanulók egy-egy szabadon választott költeménnyel készülnek. Élményszerű előadásuk emlékezetessé teszi az angol nyelvű irodalom seregszemléjét társaik számára. Ez az esemény kiváló alkalom arra, hogy a résztvevők megmérettessenek egyéni képességeik alapján. Az értékelésbe a zsűri felnőtt tagjai bevonják a közönséget, akik érveiket felsorakoztatva, kritikai érzéküket megcsillogtatva közös döntést hoznak. Gondolataik, érzéseik és a véleményük közlésével alakul a helyes és kreatív nyelvhasználatuk.

A könyvtári foglalkozás a legmegfelelőbb színtere a könyvajánlásnak. A brit és amerikai ifjúsági irodalom gyöngyszemei közül például Pamela Lyndon Travers: Mary Poppins, James Fenimore Cooper: Nagy indián könyv, J. K. Rowling: Harry Potter, Mark Twain: Tom Sawyer és Koldus és királyfi, Daniel Defoe: Robinson Crusoe, Shakespeare: Rómeó és Júlia című műve ismertethető a tanulóknak. A felső tagozatosok számára új élményt jelent például a Büszkeség és balítélet című regény megfilmesített változatának megtekintése. A kisebbeknek jó szórakozást nyújt Wallace and Gromit, a brit gyurmafigurák története.

A kultúra sokrétűsége adta lehetőségek segítségével szinte észrevétlenül fejlődik a diákok anyanyelvi és idegen nyelvi kommunikációja.

A tanórákon elsajátított ismereteknek a megszokottól eltérő helyzetben történő alkalmazására kiváló lehetőség az országismereti vetélkedő. A verseny során kilépünk az iskola falai közül, más intézmények tanulóit is bevonva, az egészséges versenyszellemre építve a gyerekek számot adnak az angolszász országokról szerzett tudásukról. A témakörök: Nagy-Britannia, az USA, Ausztrália, Kanada, Új-Zéland térképe, zászlaja, népei, ünnepei, fővárosa, nevezetes épületei, helyei, Nagy-Britannia részei, városai, jelképei, védőszentjei.

A tanulóknak Nagy-Britannia, Ausztrália és az Amerikai Egyesült Államok vaktérképén megtalálnak városokat, híres helyeket, képeket ismernek fel és helyeznek el neves épületekről, bizonyítván földrajzi tájékozottságukat. A skót férfit és az amerikai cowboyt ábrázoló papírbabák megfelelő öltözékének kiválasztásával a diákok megmutatják, mennyire ismerik a különböző népek viseleteit. A hagyományos angol reggeli összetevőit étlap készítésével prezentálják. London nevezetes részeit és épületeit egy rövid filmrészlet láttán nevezik meg. Néhány angolszász ünnepet jellegzetes tárgyai, jelképei, ételei, időpontja alapján azonosítanak. Számot adnak Nagy-Britanniáról szerzett tudásukról a térkép puzzle-ként való összerakásával, a zászlók kiszínezésével, a jelképek elhelyezésével, a védőszentek megnevezésével.

 Az „Ügyes kezek, fürge lábak innen – onnan’’ téma a gyerekek életkori sajátosságait figyelembe véve a játékosságra, a mozgásigényre, a kíváncsiságra építve főleg a szociális -, környezeti - és életviteli kompetenciát fejleszti, felhasználja a sport általi nevelés lehetőségét.

Alsó tagozatban különösen fontos a szenzomotorika fejlesztése, hogy a gyermek minél hamarabb képessé váljon a finommozgások végrehajtására, az írás - olvasás elsajátítására. A tanulók számukra új brit, amerikai és ausztrál sportágakkal ismerkednek meg, amelyek kevéssé ismertek országunkban: amerikai futball, rögbi, floorball, frízbi. Ezeknek az újszerű csapatjátékoknak az elsajátítása színesíti a testnevelés órák csapatsport választékát, ugyanakkor a játékos egészségfejlesztő testmozgás kiegészíti az iskolai sportfoglalkozásokat, fejleszti a diákok mozgáskultúráját, versenyszellemét, együttműködési készségét.

A tanulók kreativitásukat rajz és technika órákon, délutáni kézműves foglalkozásokon bizonyítják többféle technika alkalmazásával. Körükben ezek a tantárgyak nagy népszerűségnek örvendenek, mert vannak olyanok, akik a manuális tevékenységekben inkább jeleskednek, mint az elméleti anyagrészekben. Ők aktívan bekapcsolódnak az előkészítő fázisba, tervezésbe, illetve irányító szerepet töltenek be a végrehajtásban. A tanulók évfolyamonként és osztályonként különböző, a korosztályuknak megfelelő, az angolszász kultúrával kapcsolatos témát dolgoznak fel. A manuális foglalkozások tárgya az angolszász országok, illetve a Nagy-Britannia részét képezők országok zászlainak színezése, térképek rajzolása, jellegzetes állatok hajtogatással vagy rajzolással- festéssel, nyírással való modellezése, növények ábrázolása, képek gyűjtése híres emberekről folyóiratok és az internet felhasználásával, népek viseleteinek elkészítése montázzsal, papírbaba felöltöztetése, emeletes busz és a Loch Nessi szörny 3D-s ábrázolása. A létrehozott alkotások kiállításra kerülnek és az iskola teljes közössége megtekintheti azokat. A változatos tevékenységek bővítik és elmélyítik a gyermekek tudását, fejlesztik kreativitásukat, fenntartják érdeklődésüket és motiváló erejűek hosszú távon is, a közös munka és élmények pedig közösségformáló erejűek.

 A harmadik hét - „Kvíz a világról ’’ - a különböző tudományok területéről összeállított feladatsorok párban, illetve kisebb csoportokban való megoldásával- a kooperatív technikák alkalmazásával - az együttműködési készséget, illetve az anyanyelvi kommunikációt fejleszti. A távoli tájakról, földrajzi érdekességekről szóló totó kitöltéséhez forrásként a gyerekek használhatják a könyvtárat, illetve az iskola helyiségeiben elhelyezendő nyomtatott információs anyagot. A tanulók adott kérdésekre keresik a válaszokat a szakirodalom segítségével. Hasznos tanácsokat kapnak a könyvtárostól a lexikonok, atlaszok, szótárak használatához, hogy a híres emberekkel kapcsolatos Ki kicsoda? című rejtvény feladatait megoldják. A kvíz kérdéseket tartalmaz történelmi személyiségekről, felfedezőkről, államférfiakról, elnökökről, irodalmárokról, a természettudományok jeles képviselőiről, ugyanakkor napjaink zenészeiről, énekeseiről, a filmvilág reprezentánsairól is.

Az érdekes feladványok megoldásához segítséget nyújt a digitális eszköztár, a számítógépek használata. A kutatómunka az internet segítségével folyik. Fejlődnek a tanulók az önálló információszerzésben, a multimédiás technika alkalmazásában, miközben tudásuk bővül.

Egy vidám parti / Halloween, karácsonyi, Valentin vagy húsvéti összejövetel / lehetőséget ad a kulturált szórakozásra, a szabadidő hasznos eltöltésére. Az eseményre való felkészülés során bővül a tanulók szókincse és tájékozottsága az ünnepkör eredetéhez és tartalmához tartozó kifejezések elsajátításával, a versek, dalok, mondókák tanulásával, rejtvények, kvízek megoldásával. Az idegen nyelvi kommunikációs készségek fejlődését kiegészítik a kézügyességet és kreativitást fejlesztő kézműves foglalkozások, amelyeken a gyerekek üdvözlőkártyákat, meghívókat, dekorációs elemeket, kisebb ajándéktárgyakat terveznek és készítenek. A diákok mozgásigényét játékos foglalkozások szolgálják, olyan hagyományos tevékenységekben mérik össze erejüket, amelyeket az angolszász gyerekek az ünnephez kapcsolódva játszanak.

Minden szülő szereti gyermekét tevékenység közben látni, másrészt sokan felajánlják segítségüket az előkészítésben és lebonyolításban. A rendezvényen megvalósulhat a szülők aktív bevonása a közös munkába, ezzel erősödik a szülők és az iskola együttműködése.

Tovább színesítve a programokat, a hétköznapi tevékenységek közül az étkezési szokások is bemutatásra kerülnek. Leszámolván a sztereotípiákkal, a hamburger, a hotdog, a kóla, a hal és sült krumpli egyeduralmával, új ízekkel ismerkednek meg a tanulók az ételkóstoló keretében: a legjellegzetesebb amerikai és ausztrál süteményeket / cookies, brownie és a nálunk már elterjedt muffin / megkóstolják és szavazással mondanak véleményt az édességekről. A tanulók számukra új recepteket tanulmányozhatnak, elkészítésüket nyomon követhetik az iskola konyháján, sőt be is kapcsolódhatnak a sütés - főzésbe.

A projekt során az értékelés különböző formáit alkalmazzuk, hiszen ez a pedagógiai munka egyik legfontosabb része. A teljesítmény mérése folyamatos és kizárólag pozitív formában történik. Az elismerés a biztató szótól a tárgyjutalomig terjedhet, figyelembe véve a gyermek személyiségét és az eredményét. Helyes az a törekvés, hogy a gyermekek teljesítményükről azonnali visszajelzést kapjanak, ami erősíti motivációjukat, fejleszti önmegvalósító képességüket.

A teljesítményt mindig a tanuló egyéni adottságaihoz mérjük, vagyis ahhoz, hogy önmagához képest mennyit fejlődik. Természetesen az értékelés nemcsak a nevelő privilégiuma, hanem a tanulók egymás tevékenységéről, teljesítményéről is elmondhatják véleményüket. Sok esetben hatásosabb az osztálytárs építőjellegű, reális hozzászólása, mint a nevelői útmutatás. A szavalóverseny, valamint az országismereti vetélkedők győztesei az elismerő szavak mellett tárgyi jutalomban is részesülnek.

A végleges értékelésre a projektzáró rendezvényen kerül sor,  ahol minden osztály bemutatja az általa elkészített produktumot, ami lehet egy tárgy, egy plakát, vagy egy tánc, mese stb. A tanulók tetszésnyilvánítással értékelik egymás teljesítményét, ami pozitív hatás gyakorol a fellépőkre. A kvíz feladatok megoldásában legjobb eredményt elérő tanulók nevét az egész iskola előtt felolvassák és színpadra kérik őket. A legeredményesebb gyerekek neve és alkotásai megjelennek a faliújságon és megtekinthetők az iskola weblapján, így bárki, aki érdeklődik az intézmény munkája iránt, tájékozódhat a sikerekről, tallózhat az projekthez tartozó munkák között.

A projekt mottója - Szolzsenyicin orosz író gondolata -  ,,Csak az a tiéd amit magaddal vihetsz: tudj nyelveket, ismerj meg országokat és embereket. Emlékeidet vidd magaddal útravalóul.”megjelenik egy emléktárgyon / pl. könyvjelző vagy hűtőmágnes / és emlékezteti a program megvalósításában résztvevő minden tanulót és pedagógust a projekt témájára, a tevékenységekre, a közös élményekre, a szerzett ismeretekre.

A projekt sikeres megvalósítása az egész tantestület aktív, kreatív részvételére számít és olyan pedagógust igényel, aki képes az önálló tanulási képességek fejlesztésére, pozitív tanulási légkör kialakítására, tanítványai motiválására, diákjait megtanítja tanulni, egyéni és társas tanulási helyzetekre egyaránt lehetőséget ad. Aki kész módszertani kultúrája fejlesztésére, nyitott az új tanulásszervezési eljárások és a digitális technika, a korszerű info-kommunikációs technológiai eszközök használatára, a multimédiás eszközök alkalmazására / interaktív tanítási stratégiák /, a hatékony kompetenciafejlesztésre. Aki képes intézményben is gondolkodni és együttműködni más kollégáival, a gyermeket partnernek tekinti és speciális oktatási igényeit integrálja az oktatásba.

Feladat- és játékgyűjtemény az általános iskolai gazdasági ismeretek oktatásához és a Beszámoló

Feladat- és játékgyűjtemény az általános iskolai gazdasági ismeretek oktatásához

 

 

1. Fenntartó adatai:

1.1 Fenntartó neve:Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata
1.2 Fenntartó címe:3525 Miskolc Városház tér 8.
1.3 A projekt TÁMOP azonosítója:TÁMOP 3.1.4-08/2-2009-0148

2. Intézmény adatai:

2.1 Intézmény OM azonosítója:028980
2.2 Régió:Észak-magyarországi
2.3 Intézmény neve:Bulgárföldi Általános és Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Iskola

2.4 Intézmény címe:

Irányítószám:3534
Telepules:Miskolc
Közterület / házszám:Fazola Henrik u. 2.
2.5 Feladatellátási hely neve:Bulgárföldi Általános és Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Iskola

2.6 Feladatellátási hely címe:

Irányítószám:3534
Telepules:Miskolc
Közterület / házszám:Fazola Henrik u. 2.

3. Kapcsolattartó:

3.1 Kapcsolattartó neve:Kovács Éva
3.2 Telefonszáma:46530534
3.3 E-mail címe:Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

4. Az innováció jellemzői:

4.1 Az innováció címe:
Feladat- és játékgyűjtemény az általános iskolai gazdasági ismeretek oktatásához.

4.2 Az innováció tömör tartalmi leírása:(max. 500 karakter)
A segédlet célja játékos feladatok útján segíteni a bonyolult gazdasági összefüggések megértését, a vállalkozói készségek kialakulását, fejlesztését, az önismeret fejlesztését, a vállalkozói lét követelményeinek és lehetőségeinek tapasztalatok útján történő megismerését. A tanulók számára így élményszerűvé válik a gazdálkodás, mint alapvető emberi tevékenység. A játékok a tanítás-tanulás minden fázisában alkalmazhatók és a feladatok beépíthetők a technika, osztályfőnöki, történelem, földrajz órákba is.

4.3 Az intézmény saját web-oldala, ahol az innovációt közzétették:
http://www.bulgarfoldi-mc.sulinet.hu/

4.4 Az innováció újdonságértéke az intézmény életében:(max. 500 karakter)
Már évek óta a technika tantárgy keretében folyt gazdasági-vállalkozói ismeretek oktatása 7-8. osztályban, majd modulként 5-6.osztályban. Az órákon használt adaptált, valamint saját fejlesztésként összeállított játékok, feladatlapok, szituációs játékok összegyűjtésére, rendszerezésére most került sor, mely a tanárok órára való felkészülését, valamint a tanulók vállalkozói kompetenciájának fejlesztését, a kezdeményezésre és a kreativitásra való készségek fejlesztését helyezik előtérbe.

4.5 A humánerőforrás:(max. 500 karakter)
Nem szükséges különleges erőforrás igény.
Szakmai elköteleződés szükséges a pedagógus részéről.

4.6 A fejlesztés alapdokumentumait itt töltheti fel: pl. projektterv, tanmenet, témahét, stb.




4.7 Az innovációt bemutató egyéb dokumentumokat itt töltheti fel: kép, hang, videó, stb.

 

5. Információk az innovációt hasznosítók számára:

5.1 Az innováció típusa:

- Tanulásszervezési eljárások
- Oktatási-nevelési módszerek

5.2 Az innováció mely intézménytípusban alkalmazható:

- általános iskola

5.3 Az innováció megvalósításához szükséges időkerete:
0

5.4 Egyéb megjegyzések:(max. 500 karakter)
A gazdálkodás és a pénz, a vállalkozás világára vonatkozó tudás nélkül nem érthetik meg a tanulók az őket körülvevő világ fontos folyamatainak jelentős hányadát; e tudás általános műveltségük részévé kell, hogy váljon, segíti az életben való boldogulásukat, a munka világába való bekerülésüket. Az iskolai nevelésnek alapvető szerepe van abban, hogy a tanulók tudatos fogyasztókká váljanak, mérlegelni tudják a döntéseikkel járó kockázatot és egészséges vállalkozói attitűd alakuljon ki bennük.
 

A jelen Saját innovációt regisztráló Intézmény ezúton kijelenti, hogy a Saját innováció regisztrációja, felhasználása illetve a felhasználás engedélyezése harmadik személyek jogát nem sérti.
Az Intézmény felelős minden olyan kárért, amely a jelen nyilatkozatban foglaltak megsértéséből akár az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaságot, akár harmadik személyeket ér.

Ezen adatlap kinyomtatásával az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. igazolja, hogy a TÁMOP 3.1.4-es pályázó intézmény a Saját innováció nyilvánosságra hozási kötelezettségének megfelelt, a feltöltött Saját innováció 2010.06.22 napján a http://kosar.educatio.hu felület adatbázisába került.

 

Kelt.: .................................................... 2010.06.22


 

Feladat- és játékgyűjtemény az általános iskolai gazdasági ismeretek oktatásához - Beszámoló

 

Vállalkozni kell!

 

Az általános iskolai gazdasági ismeretek oktatásához készült feladat- és játékgyűjtemény bemutatása.

 

Az elmúlt évtizedek gazdasági és társadalmi változásai miatt egyértelművé vált, hogy nem maradhat az oktatás tartalma a régi, mindenképpen modernizációra van szükség. A hagyományos, régi közismereti tantárgyak tartalma is változik, azonban a kor - amelyben a mai iskolások felnőnek és amelybe belenőnek - már a piacgazdaság kora, ezért új tartalmak is egyre szélesebb körben jelennek meg.  Megváltozott a munkapiaci helyzet.

Rohanó világunkban egyre fontosabb szerepet töltenek be a vállalkozók. Európa-szerte és hazánkban is egyre több állampolgár „kényszerül” vállalkozást alapítani, vagy magánvállalkozásba kezdeni, hogy elkerülje, kiküszöbölje a munkanélküliséget.

Rendkívül fontos, hogy az oktatás is lépést tartson a gazdasági fejlődéssel és a globalizációval.

A gazdálkodás és a pénz világára vonatkozó tudás nélkül nehezen érthető meg a bennünket körülvevő világ számunkra fontos folyamatainak jelentős része; e tudás általános műveltségünk részévé vált. A gazdaság alapvető összefüggéseit értő és a javaikkal okosan gazdálkodni képes egyének nélkül nem képzelhető sem működő demokrácia, sem életképes piacgazdaság. A társadalom számára is nélkülözhetetlen, hogy tagjaiban pozitív attitűd alakuljon ki az értékteremtő munka, a javakkal való gazdálkodás és a gazdasági ésszerűség iránt. Értsék a fogyasztás gazdaságot mozgató szerepét, saját fogyasztói magatartásuk jelentőségét, felelősségét.

Az iskola egyik feladata, hogy a ma ifjúságát a holnap felnőtt nemzedékének nevelje. Ezért látnunk kell, hogy mit vár el a következő generációtól majd az élet. Piacképes tudást és minél több vállalkozó szellemet!

Tehát vállalkoznia kell majd az ifjú felnőttnek. Rendelkezniük kell majd azokkal a kompetenciákkal, amelyeket a munkapiacon elvárnak tőlük. Azaz ezen képességek kifejlesztés kell felvállalnia az iskolának:

Alap

Központi

Életvezetési

  • olvasás
  • számolás
  • írás
  • kommunikációs képesség (idegen nyelven is)
  • információ-technikai eszközök kezelői szintű ismerete
  • konfliktus-kezelői képesség
  • team-munkára való alkalmasság
  • vállalkozói képesség (saját életük  menedzseléséhez)

Egyéni életvezetési stratégiák

  • kellő mértékű önbizalom
  • jó időgazdálkodás
  • pénzügyi, banki ismeretek
  • egészséges életvitel
  • közösségi elkötelezettség

Nem csak elméleti tananyag elsajátítása a cél, hanem a különböző, jó vállalkozóra jellemző, képességek és kompetenciák fejlesztése is. A vállalkozói szemléletmód és kultúra kialakítása a tanulókban, leendő vállalkozókban az alapfeladatokhoz kell, hogy tartozzanak.

Ugyanakkor saját életük menedzseléséhez is szükség van ugyanezen vállalkozói képességek kialakítására és folyamatos fejlesztésére.

Az iskolai nevelésnek alapvető szerepe van tehát abban is, hogy a tanulók tudatos fogyasztókká váljanak, mérlegelni tudják a döntéseikkel járó kockázatokat, a hasznot vagy a költségeket, egészséges vállalkozói attitűd alakuljon ki bennük. Ismerjék fel a fenntartható fogyasztás és az egyéni érdekeik kapcsolatát. Hozzájárul annak a képességnek a kialakításához, hogy megtalálják az egyensúlyt a rövidebb és hosszabb távú előnyök között. Elősegíti, hogy képessé váljanak a rendelkezésükre álló erőforrásokkal való gazdálkodásra, beleértve a pénzzel való bánni tudást is. Nemcsak az egyén létérdeke, hogy okos döntéseket tudjon hozni, amikor hitelekről vagy megtaka­rításokról van szó, hanem a társadalomé is. Ezért is kell az iskolai nevelés során kellő figyelmet fordítani a gazdálkodással és a pénzügyekkel kapcsolatos képességek fejlesztésére, és a személyiségnevelés fontos részének kell tekinteni az okos gazdálkodás képességének a kialakítását, továbbá azt, hogy tudjanak eligazodni a fogyasztási javak, szolgáltatások, marketinghatások és viselkedésmódok között.

A kompetencia alapú oktatás fő fejlesztendő kulcskompetenciái között is fontos helyet foglal el a kezdeményezőképesség és vállalkozói kompetencia fejlesztése. 

 A kezdeményezőképesség és vállalkozói kompetencia segíti az egyént a mindennapi életben - a munkahelyén is ­abban, hogy megismerje tágabb környezetét, és képes legyen a kínálkozó lehetőségek megragadására. A tudást, a kreativitást, az újításra való beállítódást és a kockázatvállalást jelenti, valamint azt, hogy célkitűzései érdekében az egyén terveket készít és hajt végre. Alapját képezi azoknak a speciális ismereteknek és képességeknek, amelyekre a gazdasági tevékenységek során van szükség.

A vállalkozói kompetencia része a változáshoz való pozitív viszonyulás, az egyén saját (pozitív és negatív) cselekedetei iránti felelősség vállalása, a célok kitűzése és megvalósítása, valamint a sikerorientáltság.

Ahogyan az alapképességek kialakítását is az általános iskolában kezdjük, ugyanúgy a többi képesség kialakítását sem elég a középiskolában elkezdeni! Csak akkor válik készséggé, ha gyermekkorban kezdődik, ha gyermekfejjel elsajátítják. A 13-14 évesek nagyon fogékonyak a gazdasággal kapcsolatos témákra is, hiszen ezek a mindennapi életben való eligazodásukhoz elengedhetetlenek. Ugyanakkor a modern alapműveltségnek szerves része kell hogy legyen a közgazdasági személet, a közgazdasági ismeretek egy bizonyos köre, felértékelődtek az ilyen irányú ismeretek.

Vállalkoznia kell tehát a tanárnak is, hogy egy új szemléletű oktatást valósítson meg, olyat, amely

  • a prioritást az önálló ismeretszerzésre,
  • az egész életen át tartó, permanens önképzés megtanítására,  valamint
  • a kor követelményeihez igazodó, az európai szintű társadalmi normákat és értékrendet elfogadó,
  • a globalizálódó világban eligazodni tudó,
  • az önmegvalósítás igényével rendelkező fiatalok személyiségjegyeinek megalapozására helyezi.

Ha a vállalkozói szemlélet kialakításakor vállalkozói típusú embert akarunk nevelni, akkor ehhez vállalkozó típusú tanár is kell.

Milyen is a vállalkozó típusú tanár?

Olyan:

  • akinek világos elképzelése van a vállalkozásokról,
  • aki rugalmas és erőteljesen innovatív szemléletű,
  • széles látókörű és nyitott ,
  • az oktatás hangsúlyát a gyakorlati alkalmazásra helyezi,
  • érdeklődik az üzleti élet iránt,
  • ismeri a vállalkozás akadályait – és fel is hívja rá a figyelmet.

Természetesen  kell egy partnerközpontú iskola is az új ismeretek nyújtására, hogy ki tudja elégíteni a szülők, a tanulók, valamint a mikro- és makrokörnyezet igényeit.

Az a  kihívás, hogy önálló arculattal, az iskolahasználók elégedettségére végezzük oktató-nevelő munkánkat, valamint a  mindennapok követelménye inspirált arra, hogy bővítsük az iskola kínálatát olyan tantárggyal, amely egyedi, ugyanakkor praktikus ismereteket nyújt. Így kezdtük el az 1996/97-es tanévtől az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola Közgazdasági Tanszékének oktatói által kidolgozott „Gazdálkodási ismeretek” c. tananyag oktatását a 7. és 8. évfolyamon. Majd 1999-től kapcsolódtunk be a Junior Achievement Magyarország  Alapítvány programjába is.

Először különféle (szakkör, fakultáció, technika kiegészítő anyag) formában végeztük a tanítását, majd a következő években a helyi tantervünk alapján dolgoztunk, mely a technika tantárgy keretében minden tanuló számára kötelező tantárgyként határozta meg a gazdaságtan tanulását.

A 7-8. osztályos heti 1 órás tantárgyon kívül szakkörként foglalkoztunk a vállalkozási ismeretek gyakorlati alkalmazásával – azaz különféle vállalkozásokat alakítottak a gyerekek.

Az általános iskolai gazdasági oktatáshoz az említett munkatankönyveken kívül – amely ráirányítja a figyelmet önmaguk és környezetük adottságaira szükségleteikre, tisztázza a csere-pénz-árak-infláció-gazdálkodás fogalmát, foglalkozik a valutákkal, megtakarítási formákkal, a gazdálkodás környezeti hatásaival, vásárlási szokásokkal, vizsgálja a család, a háztartás funkcióit, vagyon és jövedelem kapcsolatát, a családi gazdálkodás lehetőségeit és a döntési mechanizmusokat, vállalkozási alapismereteket nyújt – más, az általános iskolások életkori sajátosságaihoz igazodó  segédanyag nem állt rendelkezésemre. Ugyanakkor ezeknek a közgazdasági fogalmaknak a megértése, elsajátítása csak úgy vihető közel a tanulókhoz, ha játékokat, játékos elemeket alkalmazunk, ezért az évek során magam kutattam fel, illetve találtam ki egyéni és csoportos feladatokat, játékokat, keresztrejtvényeket, társasjátékot, szituációs helyzetgyakorlatokat, játékos üzleti vállalkozási helyzeteket, készítettem betűhálót, gazdasági toto-t, puzzle játékot, kártyákat, valamint készítettem gyakorló- és témazáró feladatlapokat.

A segédlet célja tehát játékos feladatok útján segíteni a bonyolult gazdasági összefüggések megértését, a vállalkozói készségek kialakulását, fejlesztését, az önismeret fejlesztését, a vállalkozói lét követelményeinek és lehetőségeinek tapasztalatok útján történő megismerését. A tanulók számára így élményszerűvé válik a gazdálkodás, mint alapvető emberi tevékenység. A játékok a tanítás-tanulás minden fázisában alkalmazhatók és a feladatok beépíthetők a technika, osztályfőnöki, történelem, földrajz órákba is.

Az órákon használt adaptált, valamint saját fejlesztésként összeállított játékok, feladatlapok, szituációs játékok összegyűjtésére, rendszerezésére most került sor, mely a tanárok órára való felkészülését, valamint a tanulók vállalkozói kompetenciájának fejlesztését, a kezdeményezésre és a kreativitásra való készségek fejlesztését helyezik előtérbe.

 

Játékok alkalmazása az oktatásban

 

A játéktevékenység alkalmazása a tanításban olyan módszer, amellyel - a gondolkodás műveleteit (elvonatkoztatás, általánosítás, rendszerezés) segítve - a szellemi tevékenység színvonalát fejleszthetjük.

A tevékeny, felfedezve tanulás mindig hasznosabb és tartósabb ismereteket eredményez, mintha csak közlünk valamit a tanulókkal.

A közgazdasági összefüggések bonyolultak és soktényezősek, nehezen átlátható összefüggések. Az általános iskolás tanulók számára csak játékosanlehet felfoghatóvá és érthetővé tenni.

Játékokat vagy játékos elemeket széles körben alkalmazhatunk e tantárgy oktatásának keretein belül. Segítségükkel a tanulók könnyebben sajátíthatják el a tényeket, ismerhetik fel az összefüggéseket is.

A játék a tanítás-tanulás minden fázisában eredményesen alkalmazható, így:

  • a motiváció kialakításánál,
  • az új anyagrész feldolgozásánál (a tanulók olyan új ismereteket és gondolkodásmódot sajátítanak el, amelyek a játékos tanulási forma alkalmazásával elmélyíthetők)
  • a már megtanult tananyag rögzítésénél és gyakorlásánál  (a játékos tevékenység - a gyakorlás közvetett formájaként alkalmazva - aktiválja és intenzívebbé teszi a gyakorlás folyamatát, ugyanakkor pihentető is)
  • az ismétlésnél, az új ismeretek alkalmazásánál és rendszerezésénél (a régen tanultak felelevenítése és gyakorlása változatosabban alakítható)
  • az ellenőrzésnél és értékelésnél (oldja a feszültséget, megszüntetheti a vizsgahelyzet szülte gondolkodási gátakat, ezáltal reálisabb eredmény érhető el)

Az órákon, foglalkozásokon  alkalmazott játékok  és szerepük:

Egyéni és/vagy csoportos feladatok:

  • Fogalomkártyák – a tananyaghoz kapcsolódó minden fogalom elkészült kártyaként. Ezen fogalom- és definíciókártyák-rendezése, párosítása nagyon sok játékra ad lehetőséget úgy a gyakorláshoz, mint akár a számonkéréshez, ellenőrzéshez is.
  • Keresztrejtvények megoldása gazdasági fogalmakkal – gyakorláshoz, rendszerezéshez és az elsajátítás szintjének méréséhez is használható
  • betűhálók
  • gazdasági TOTO – gazdasági fogalmak feleletválasztós feladatlapja
  • ábrák: A közgazdasági tárgyak oktatásában a szemléltetésnek speciális nehézségei vannak:
    • a gazdisági események nem állíthatók elő", még azonos feltételek esetén sem azonosak a folyamatok, eredmények;
    • nem függvényszerűek a kapcsolatok, hanem tendencia-szerűen érvényesülnek,
    • mivel folyamatok, ezért nem lehet statikus formában vizsgálni az eseményeket,
    • az ábrák leegyszerűsítik a valóságot.

Mégis az életkori sajátosságoknak megfelelően a tanulóknak "látniuk" kell az egyes eseményeket, összefüggéseket. Az általános iskolás gyereknek képszerű élménye van, ezért nagyon fontos - a nehézségei ellenére is - az ábrák, rajzok, összefüggéseket mutató táblázatok használata, a szemléltetés. Az új ismeret szerzését közvetlen szemlélettel kell egybekapcsolnunk. Szemlélet nélkül az ismeret csak formális értékű szavakból álI.

Mindenképpen érvényesülnie kell a szemléletesség elvének. Fontos, hogy a megtanulandó minél több külső érzékre gyakoroljon hatást, és így rögződjön meg. Mivel itt nem tudunk a "tárgyról" szemléletes képet nyújtani, így rajzokkal, ábrákkal világíthatjuk meg.

Ezek egyszerű, számukra is könnyen átlátható, a megértést közvetlenül segítő ábrák legyenek. Ugyanakkor a ~puzzle"-játék során ezeket az ábrákat használhatják, összerakhatják, és a látás-hallás mellett manipulálhatnak is az ábrákkal.

Használható motiváló, gondolatelindítóként is, valamint a gyakorló, és az ismétlő órákon is.

  • puzzle-játék : különféle szétvagdosott ábrák összerakása (a cselekedve tanítás elvét követve segíti a megértést.)

A használatos ábrák, táblázatok részegységekre történő szétvágásával puzzle­játékot kapunk. Ezekből 2 darabokból, részekből állíthatják saját maguk az egészet. A képekkel, ábrákkal való cselekedtetés során mélyülhet az ismeret, hiszen önmaguk állítják elő az azt.

Az összekeveredett darabok kiválogatásával, összeállításával tudásuk is lemérhető; ugyanakkor játékos, mozgásos, cselekedtető, pihentető feladat is lehet.

Használható: egyéni foglalkoztatásnál

  • csoportoknak (akár versenyfeladatként is) - írásvetítőn történő összerakással vagy számítógépes megoldással.
  • motiváló, gondolkodtató feladatként - számonkérésnél

 

Gazdasági társasjátékok:

A gazdálkodási alapismeretek oktatásának célja és lényege az alapfogalmak és alapösszefüggések, a gazdasági folyamatok logikájának a megértetése a gyerekekkel, hogy ezáltal felkeltsük az érdeklődésüket a gazdasági folyamatok mélyebb megismerése iránt. Erre kiválóan alkalmasak a gazdasági társasjátékok.

  • számítógépes szimulációs játékok (JAM MESE programja)
  • activity-játék (a kártyán szereplő tárgy, személy, vagy fogalom kitalálására, úgy, hogy a feladványt beszéd nélkül, mutogatással, vagy rajzolással, illetve körülírásssal (a szó kimondása nélkül) kell bemutatni) A feladványok a következők pl.: vevő, adórendőr, pénztárca, pénzváltás, szabad javak, kormány, zsebtolvaj, bankautomata, reklám, eladó, infláció, szükséglet, szűkösség, befektetés, stb.)
  • kiválogatások - szükségletek, ill. jövedelem vagy költségvetési korlát szerint (borítékban megkapott, üzletek által kiadott prospektusokból kivágott áruk alapján)

„ajándék csomag” tervgazdaság - piacgazdaság megértéséhez csomag.

 

Szituációs helyzetgyakorlatok:

 A piacgazdaság viszonyai között gyakorlatilag minden ember valamilyen módon a gazdaság szereplőjévé válik, így szinte nap mint nap gazdasági döntések egész sorát kell meghoznia.  A gazdasági élet különböző szituációiban való eligazodás, az okos gazdasági  döntés megtanulása valós szituációk és döntések modellezése nélkül nem lehet.  Ez a cél csak úgy valósulhat meg, ha lehetőséget adunk a tanulóknak  arra, hogy a valós gazdasági folyamatokban felmerülő problémákat, döntési helyzeteket és dilemmákat át éljék olyan játékos feladatokon, szituációkon keresztül, melyek a valóságot modellezik.

 

Néhány példa a gyűjteményből

 

„Ajándék csomag”

 

Minden tanuló kap egy csomagot, amelyben különböző tárgyak találhatók (kindertojás figurái, tollak, kabalák, tükör, mozijegy, radír, gyűrű, stb.)

A csomag felén külön jelzés legyen!

A tanulóknak 5 fokú skálán értékelniük kell, hogy mennyire elégedettek a kapott „ajándékkal”. Ezt felírják, illetve táblázatban rögzítjük az egész csoportra vonatkozóan.

Elégedettségi fok növelésének lehetősége: csere (itt a jelzéses és jelzés nélküli csomagok tulajdonosai két piacot képviselnek).

A cserék lebonyolítása után újból elégedettségi értékelés, az érték feljegyzése.

A piac kiterjesztése: mindenki egyazon piacon cserélhet.

Újbóli elégedettségi értékelés, az értékek feljegyzése.

A csere következményeinek, tanulságainak levonása (számok alapján is), egyénileg és az egész csoportra vonatkoztatva is. (Segíti a tervgazdaság - piacgazdaság – piac működésének megértését)

 

Szituációs játékok

 

  1. szituáció: Piac témakör

A szituációs játék az óra keretein belül történik, 10-15 percet vesz igénybe. Az óra hátralévő perceiben a látottak elemzésére kerülne sor.

A játékhoz szükségünk lesz 3 eladóra, valamint 4-5 vevőre is.

Az eladók ugyanazt a terméket árulják, és céljuk, hogy a vevők tőlük vegyék meg az árut.

A vásárlók előre elkészített játékpénzzel vagy valamilyen csereeszközzel fizetnek, melynek vásárlóerejét előre meghatároztuk.

 

Előkészületek

Szükségünk lesz valamilyen termékre, például almára (amit előzetesen az osztálypénzből vásároltunk), vagy az általuk készített terméket is eladhatják. Ehhez segítséget kérhetünk más tanároktól is, például a rajz szakos kollégától, hogy a játékot megelőzően valamilyen apróbb dolgokat készíthessenek a rajzórán. Lehetséges termékek például: papírmasé gyümölcs, levélpapír, virág...

Az eladókat a játékot megelőző héten már kiválasztjuk és megkérjük, hogy készüljenek fel rá. A gyerekek különböző típusú eladókat személyesítenek meg. A szerepeket egymás közt beszéljék meg. Először is találjon ki a termékhez valamilyen reklámot, vagy olyan stratégiát, amely az eladásban segítségére lehet. Előre határozza meg termékének árát, és azt szükség esetén módosítsa.

Az óra előtti szünetben az osztályterem átalakítására szükség lesz. Ki kell alakítani 3 standot padokból, amelyen az eladók saját elképzeléseik szerint helyezik el termékeiket. A standok a terem elejében helyezkednek el, hogy a szituációs játékból kimaradók jól megfigyelhessék az ott lejátszódó folyamatot.

 

Gyerekeknek adott instrukciók:

Képzeljétek el, hogy egy piacon vagytok. 3 különböző típusú eladó ugyanazt a terméket kínálja megvételre a vásárlóknak. Az eladóknak igazodniuk kell a vásárlók igényeihez, megfelelő reklámmal kell standjukhoz csalogatniuk őket. A vásárlók igyekezzenek a legalacsonyabb áron hozzájutni a termékhez, alkudozni lehet (sőt kötelező). A többiek figyeljék meg a vásárlók és az eladók reakcióit a következő szempontok szerint:

  • az eladó milyen rugalmasan tud igazodni a piacon felmerült változásokhoz
  • melyik reklám segítette leginkább a termék eladását
  • melyik típusú eladó tudta jobban eladni a termékét

 

  1. szituáció: Családi döntéshozatal témakörhöz

4 fős csoportok: apa, anyag és két gyerek.

Családi tanácskozás történik a megtakarított pénz felhasználásáról.

A szerepeket és a szerepekhez kapcsolódó igényt borítékból húzzák a gyerekek.

Feladat, hogy a meghatározott szerepben győzze meg a család többi tagját, hogy az ő elképzelése valósuljon meg.

  1. Te vagy az apa, a megtakarításból autót szeretnél
  2. Te vagy az anya, családi nyaralást szeretnél Ausztriában
  3. Te vagy az érettségi előtt álló gyerek, angol nyelvtanfolyamot és nyelvvizsgát akarsz
  4. Te vagy a kisebb gyerek, új kerékpárt szeretnél

 

III. szituáció: A szükségletek, valamint a piac témakörhöz

  1. Minden tanuló borítékban különböző dolgok képeit kapja meg (áruházi prospektusokból, hirdető újságokból kivágva, mozijegyek, uszoda-belépők, vasúti jegy, stb.). Ezek valóságos termékeket és szolgáltatásokat szimbolizálnak.
    1. A kapott borítékból mindenki kiválaszt 3 dolgot, és megindokolja a választását.
    2. Cél: a szükségletek rangsorolása, sokszínűségének és egyediségének érzékeltetése (preferencia-rendszer)
  2. Előző feladat, de 3-4 fős csoportokban végzik a tanulók. Meg kell egyezniük a kiválasztott 3 képben.
  3. Előző feladat elkölthető pénzösszeg meghatározásával (költségvetési korlát)
  4. Minden tanuló kap egy csomagot, amelyben különböző tárgyak találhatók (kinder tojás figurái, toll, kabalák, tükör, mozijegy, radír, gyűrű, stb.)
    1. A csomagok felén külön jelzés legyen!
    2. A tanulóknak 5 fokú skálán értékelniük kell, hogy mennyire elégedettek a kapott „ajándékkal”. Ezt felírják, illetve táblázaton rögzítjük az egész osztályra vonatkozóan.
    3. Elégedettségi fok növelésének lehetősége: csere (itt a jelzéses és jelzés nélküli csomagok tulajdonosai két piacot képviselnek)
    4. A cserék lebonyolítása után újból elégedettségi értékelés, az érték feljegyzése.
    5. A piac kiterjesztése, mindenki egy azon piacon cserélhet.
    6. Újbóli elégedettségi értékelés, az értékek feljegyzése
    7. A csere következményeinek, tanulságainak levonása (számok alapján is), egyénileg és az egész csoportra vonatkoztatva.
  5. Mindenki írja fel egy cédulára kékkel, hogy mi a feleslege, azaz, amit el akar cserélni, és egy másik cédulára pirossal, hogy mire van szüksége, azaz mire akarja a feleslegét elcserélni.
    1. Mindenki tegye ki az asztalra maga elé a céduláját, vessék egybe a keresletet és a kínálatot. Akik tudnak cseréljenek!
    2. Ha nem tudnak cserélni, keressenek egy olyan terméket, amelyet mindenki elfogadna a saját termékéért.

 

  1. szituáció: Túlélés egy lakatlan szigeten

Képzeljétek el a következő szituációt:

Vitorlás  túrán vagytok a barátaitokkal a tengeren. Június van, a táj csodálatos, az idő kellemes. Eddig  gond nélkül haladtatok előre, ma azonban nagyon beborult, erős szél fúj és hatalmas hullámok csapkodják a vitorlást, az idő is hűvösebbre fordult. Az előre megbeszélt úti tervnek megfelelően haladtok azonban és remélitek,  ha esni is fog az eső, biztosan nem lesz hosszantartó.  Útközben el is ered az eső, és megállás nélkül esik. A felhők egyre sötétebbek, egyre jobban zuhog, az erős szél úgy csapkodja vitorlákat, hogy majdnem szétszakadnak. Érzitek, hogy most már igazán bajban vagytok. Váratlanul hatalmas hullám csap át a vitorláson, ami felborul, és a  hajó legénysége  a vízben találja magát. Mindenki kétségbeesetten úszik a legközelebbi part felé. Kifáradva, a hideg víztől és izgalomtól  remegve, de végül is mindenki kikapaszkodik a partra.

A probléma: egy kicsiny lakatlan szigetre kerültetek, és fogalmatok sincs arról, mennyi ideig kell ott maradni. Később a hullámok kivetik a partra a vitorlás maradványait, amelyből egy pár tárgyat ki tudtok menteni.

Környezet:

  • Homokos, sziklás part
  • a sziget belsejében hegyvidéki környezet
  • sűrű fenyőerdők
  • forró nyár, gyakori záporok,
  • reggel és este köd
  • változékony időjárás
  • őzek, nyulak, sirályok, sasok, halak és kagylók is vannak.
  • A legközelebbi település több, mint 200 km-re van
  • Forrást is találtok

Megmentett felszerelés:

  • 1 iránytű  (rádió nincs)
  • 2 esőkabát
  • 1 doboz gyufa
  • 3 kés
  • 3 mentőmellény
  • 2 evező
  • 1 kis fejsze
  • nedves ruhák (mi rajtatok van)

A feladat: túlélni a katasztrófát.

Az óra menete:

  1. Osszuk csoportokra az osztályt (kb. öt ember jusson egy csoportba).
  2. Minden csoport kapja meg a környezeti jellemzők és a megmentett felszerelések listáját, valamint a feladatlapot.
  3. Minden csoportnak 15 perc áll rendelkezésére, hogy felmérje a helyzetet és kidolgozza a túlélési stratégiáját.
  4. Ha letelt az idő, minden csoportból olvassa fel valaki a tervet.
    1. A táblán rögzítsük a különböző tervek alapvető pontjait.
  5. Beszéljük meg a következő kérdéseket:
    1. Mit fogtok termelni?
    2. Hogyan ?
    3. Ki fogja termelni?
    4. Milyen erőforrásokat használtok?
    5. Milyen eszközöket?
    6. Hogyan osztjátok el a megtermelt javakat? (Mindenki kap? Azok kapják, akik megtermelték?)
    7. Ki dönti el az elosztás módját?
    8. Kell-e vezető? Ki legyen az?
    9. Mi történik azzal, aki nem csinál semmit? ( lusta vagy beteg)    
  6. Hasonlítsuk össze az egyes csoportok különböző túléléssel kapcsolatos döntéseit.
    1. Mi alapján hoztátok meg döntéseiteket?
    2. Mit vettetek figyelembe a végleges döntés meghozatalánál?  
  7. Összegezzünk, állapítsuk meg:

     A Mit? , Hogyan? és Kinek? kérdésre minden társadalom kidolgozza a maga válaszát, figyelembe véve a lehetőségeket, erőforrásokat, megvizsgálva az alternatívákat, számításba véve az egyes választások költségeit és előnyeit.

 

TÚLÉLÉS

 

Feladatlap a Lakatlan sziget c. szituációs játékhoz

1.) Gyűjtsétek össze, hogy milyen szükségleteiteket kell kielégíteni ahhoz, hogy túléljétek a hajótörést!

 

………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………

 

2.) Gyűjtsétek össze, hogy milyen javakra és szerszámokra van szükségetek ahhoz, hogy előállítsátok azt, ami az alapvető szükségleteitek kielégítéséhez kell?

 

………………………………………………………………………………………………

 

3). Milyen szolgáltatásokra van szükség?

 

………………………………………………………………………………………………..

 

4.)  Vegyétek számba, hogy mi áll a rendelkezésetekre? (a hajóról kimenekített tárgyak, a sziget kincsei, valamint az emberi erőforrások)

 

…………………………………………………………………………………………………

 

5). Döntsétek el, hogy mit/miket fogtok termelni!

 

…………………………………………………………………………………………………

 

6.) Hogyan fogjátok megtermelni, hogyan szervezitek meg a szolgáltatásokat? (önellátás, közös termelés, kell-e vezető, hogyan választjátok, kik dolgozzanak, döntéseket hogyan hoztok, stb.)

 

………………………………………………………………………………………………….

 

7.) Hogyan (milyen szempontok szerint) fogjátok elosztani a megtermelt javakat és szolgáltatásokat?

 

………………………………………………………………………………………………….

 

További szituációk lehetnek:

  • Falugyűlés (externális hatások)
  • tőzsde-játék
  • álláskeresés – felvételi beszélgetés
  • családi költségvetés vitája
  • fogyasztói reklamáció
  • költségvetési játék

Ilyen feladatokhoz nagyon jól hasznosítható Meggyesi Gabriella könyve és az ehhez kapcsolódó játékokat is tartalmazó oktatócsomag.

 

Vetélkedők szervezése

A játékos gyakorlás és az ismeretek alkalmazásának lehetősége mellett segíti a pozitív önértékelés, a versenyszellem, a csapatért munkálkodás készségének kialakulását.

 

Kisvállalkozások tervezése

  • Elképzelt helyzet szerint, de valóságos helyszínrajz, térképen megjelölt hely alapján Milyen vállalkozásba kezdenél az  iskola mellett  megjelölt helyen?
  • Játékos feladatlapok üzleti vállalkozások beindításának személyi és tárgyi feltételeihez
  • Tényleges vállalkozás megszervezésével.  (Karácsonyi, húsvéti vásár a saját maguk által készített dísztárgyakból,  tanszervásár, bolhapiac megszervezése.) A valóságos gazdasági élet teljes modellezése történik meg, kialakítja a vállalkozói szemléletmódot, segítséget nyújt a pályaorientációhoz, ugyanakkor ráirányítja a figyelmet az együttműködés fontosságára.

 

Gazdasági játékok:

Vállalkozás  I.

Minden csapatnak a mellékelt vázlat alapján termékeket kell gyártania. Ezek a termékek a következők papírlapból készített csákó, repülő és hajó, amelyek különböző értékűek. A piac képviselői ( a felvásárlók ) csak a megfelelő minőségű, azaz megfelelően pontosan hajtogatott termékeket veszik át, minőségi kifogás esetén az átvételi ár csökken.

Minden csapat maga dönti el, hogy milyen termékeket gyárt.

A gyártáshoz szükséges eszközöket a csapatok pénzért vásárolhatják meg. A megfelelő mennyiségű pénzhez a gyártás kezdete előtt, az elméleti feladatok megoldásával lehet jutni. Mivel a csapatok nem egyformán szerepelnek, eltérőek lehetnek később a rendelkezésükre álló eszközök mennyisége is, ezért a játék közben nincs megtiltva a csapatok közötti kereskedés. Az eszközöket, anyagokat lehet egymástól vásárolni.

A ,játék közben a valós élethez hasonlóan változhatnak az árak, változhatnak a keresett termékek jellemzői is ezért fontos arra is figyelni, hogy a csapatok ne halmozzák fel a készterméket, hanem adják le a felvásárlónak. A leadott termékekért a csapatok pénzt kapnak, amelyet ismételten visszaforgathatnak, vásárolhatnak érte alapanyagot.

A vetélkedőt az a vállalkozás (csapat) nyeri, amelyik a legnyereségesebben tudott termelni.

A játék pénzegysége: bugi

Árlista
Fehér papír 100 bugi/lap
Ceruza 50 bugi
Olló 100 bugi
Vonalzó 50 bugi

 

A játék közbeni változtatásnál:

Piros papír 200 bugi/lap

 

Átvételi árak:

Fehér csákó 200 bugi
Fehér repülő 300 bugi
Fehér hajó 350 bugi
Piros csákó 400 bugi
Piros repülő 500 bugi
Piros hajó 550 bugi

 

Vállalkozás II.

Minden csapatnak a mellékelt vázlat alapján termékeket kell gyártania. Ezek a termékek papírból kivágott síkidomok – kör, négyzet, téglalap, háromszög – amelyeknek értékei különbözőek. A piac képviselői ( a felvásárlók ) csak a megfelelő minőségű, azaz megfelelő méretű termékeket veszik át, tehát pontosan kell mérni, rajzolni és ollóval kivágni, minőségi kifogás esetén az átvételi ár csökken.

Minden csapat maga dönti el, hogy milyen termékeket gyárt.

A gyártáshoz szükséges eszközöket a csapatok pénzért vásárolhatják meg. A megfelelő mennyiségű pénzhez a gyártás kezdete előtt, az elméleti feladatok megoldásával lehet jutni. Mivel a csapatok nem egyformán szerepelnek, eltérőek lehetnek később a rendelkezésükre álló eszközök mennyisége is, ezért a játék közben nincs megtiltva a csapatok közötti kereskedés. Az eszközöket, anyagokat lehet egymástól vásárolni, bérelni.

A ,játék közben a valós élethez hasonlóan változhatnak az árak, változhatnak a keresett termékek jellemzői és változhat az egyes termékek iránti felvásárlói kereslet  is ezért fontos arra is figyelni, hogy a csapatok ne halmozzák fel a készterméket, hanem adják le a felvásárlónak. A leadott termékekért a csapatok pénzt kapnak, amelyet ismételten visszaforgathatnak, vásárolhatnak érte alapanyagot, illetve bármilyen eszközt.

A vetélkedőt az a vállalkozás (csapat) nyeri, amelyik a legnyereségesebben tudott termelni.

Az eszközök árai

Átvételi árak

Papírlap

200 Ft

Téglalap

300 Ft

Körző

300 Ft

Négyzet

200 Ft

Vonalzó

300 Ft

Kör

500 Ft

Ceruza

200 Ft

Háromszög

150 Ft

Olló

400 Ft

 

 

Vállalkozás III.

Vállalkozás tervezése (költség, név, reklám)

Képzeld el, hogy egyéni vállalkozó vagy és mütyürkék gyártásával keresed a kenyered. A mütyürkék előállításának egy hónapra eső költségeit az alábbi táblázat tartalmazza:

Költség

Erték (bugi/hó)

Bérleti díj (helyiségbérlet)

500 bugi

Összes bérköltség és járulékai

700 bugi

Reklám

 30 bugi

Anyagköltség

230 bugi

Szállítási költség

60 bugi

Rezsi (energia, telefon, stb.) költségek

80 bugi

 

Egy hónapban 800 mütyürkét vagy képes előállítani.

 

Feladat:

  • Határozd meg azt az árat, ami mellett árbevételeid éppen fedezik a felmerült költségeidet! (azaz: a mütyürkék eladásából származó havi bevétel megegyezik a havi összes költséggel)
  • Találj a mütyürkének egy konkrét formát, vagyis határozd meg, hogy mit is készítel!
  • Adj nevet a vállalkozásodnak!
  • Reklámozd termékedet!
  • Tervezz emblémát!
  • Találj ki szlogent!                                             

 

Vállalkozás IV.

A tanulók az iskola környékének vázlatos térképét kapják kézhez 4-5 fős csoportokban. A térképen minden fontosabb középület, szolgáltató és kereskedelmi egység fel van tüntetve. Az iskola közelében megjelölt helyen kell egy elképzelt vállalkozást indítani.

Meg kell indokolni a választást.

A térképhez kapcsolódik egy feladatlap is.

Keresztrejtvények:

      

 

  1. Emberi szükséglet kielégítését célzó tevékenység, melynek során új anyagi javak nem jönnek létre.
  2. Valamely ország törvényes fizetőeszköze más országban.
  3. A legkisebb társadalmi-gazdasági egység. Célja: a családhoz tartozók szükségleteinek kielégítése.
  4. Az állam által az üzleti vállalkozások és magánszemélyek jövedelmei után begyűjtött pénzösszeg.
  5. Olyan hasznos termék vagy szolgáltatás, amelyet nem saját szükségletre, hanem eleve eladási célból hoznak létre.
  6. A termelési tényezőket összerendező, saját vagyonát kockáztató, profitra törekvő személy.
  7. Az emberek kielégítésre váró igényei.
  8. Bármely - vállalat vagy magánszemély tulajdonában lévő - értéktárgy.
  9. A külföldi pénz nem készpénz formája (számlapénz-forma).
  10. Az árszínvonal tartós emelkedése, a pénz értékcsökkenésének folyamata.
  11. Az az árumennyiség, amit a vevők az éppen érvényes áron megvásárolni képesek és hajlandók.
  12. A rendelkezésre álló lehetőségek (erőforrások) ésszerű felhasználására irányuló törekvés.

 

Betűhálók:

 

Az alábbi betűháló 20 db – az üzlettel, gazdasággal kapcsolatos – szót rejt. Cél: a lehető legtöbb szó felkutatása!

T

R

I

A

K

Ö

Z

Ö

S

V

Á

L

L

A

L

A

T

R

É

S

Z

V

É

N

Y

T

Á

R

S

A

S

Á

G

A

É

R

L

S

E

B

I

T

Ő

L

K

A

P

E

P

O

L

S

T

K

Ö

B

T

S

E

Z

L

O

R

P

G

I

T

A

Z

É

K

Ö

L

B

Z

A

S

A

Z

T

O

Y

Ü

K

P

V

K

Ö

T

V

É

N

Y

D

L

T

Á

T

E

Z

B

Í

É

P

T

B

A

N

K

R

E

K

E

R

E

S

L

E

T

N

A

V

A

L

U

T

A

Z

O

R

U

B

Ü

E

V

V

Y

P

É

N

Z

D

E

V

I

Z

A

T

I

L

T

É

Á

Z

Í

N

K

R

T

I

Z

V

Á

L

T

Ó

É

R

T

N

S

R

Y

A

O

K

Ö

L

T

S

É

G

Z

S

A

E

Y

B

E

T

É

T

I

T

Á

R

S

A

S

Á

G

I

L

O

 

Életadó víz és a Beszámoló

Életadó víz

 

logo

1. Fenntartó adatai:

1.1 Fenntartó neve:Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata
1.2 Fenntartó címe:3525 Miskolc Városház tér 8.
1.3 A projekt TÁMOP azonosítója:TÁMOP 3.1.4-08/2-2009-0148

2. Intézmény adatai:

2.1 Intézmény OM azonosítója:028980
2.2 Régió:Észak-magyarországi
2.3 Intézmény neve:Bulgárföldi Általános és Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Iskola

2.4 Intézmény címe:

Irányítószám:3534
Telepules:Miskolc
Közterület / házszám:Fazola Henrik u. 2.
2.5 Feladatellátási hely neve:Bulgárföldi Általános és Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Iskola

2.6 Feladatellátási hely címe:

Irányítószám:3534
Telepules:Miskolc
Közterület / házszám:Fazola Henrik u. 2.

3. Kapcsolattartó:

3.1 Kapcsolattartó neve:Kandóné Szewczuk Anna
3.2 Telefonszáma:46530534
3.3 E-mail címe:Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

4. Az innováció jellemzői:

4.1 Az innováció címe:
Életadó víz

4.2 Az innováció tömör tartalmi leírása:(max. 500 karakter)
A tervezett foglalkozások nemcsak az ismeretek átadásáról szólnak, hanem aktivizálják és rendszerezik a tanulók meglévő ismereteit, kreatív gondolkodásra késztetnek, az élményszerű és a játék közben szerzett tudás elveinek alkalmazására ösztönöznek. A témát feldolgozzuk tanórákon, tanórán kívüli foglalkozásokon (napköziben, tantárgyi házi versenyeken, „Ki mit tud” vetélkedőn), a víz témáját érintő kirándulásokon (túrák alatt a Bükkben, egy kajakos edzés vagy a Miskolci Vízművek látogatásakor).

4.3 Az intézmény saját web-oldala, ahol az innovációt közzétették:
http://www.bulgarfoldi-mc.sulinet.hu/

4.4 Az innováció újdonságértéke az intézmény életében:(max. 500 karakter)
Minden tanulónk számára szeretnénk az „Életadó Víz” eseménysorozattal olyan lehetőséget teremteni, mely által a személyes megfigyelésből és átélésből származó ismeretet rendszerezhetik és kiegészíthetik. Szeretnénk, hogy tudatosuljon bennük a víz szerepének fontossága, alakuljon ki és fejlődjön a személyes felelősségérzetük a környezetük iránt.
Eljuthatunk olyan helyekre, ahova általában nincs módjuk: pl. vízműveknél a vízgazdálkodás folyamatait tanulmányozhatjuk - vagy a barlangfürdőben nemcsak a gyógyvíz hatását élvezhetjük.


4.5 A humánerőforrás:(max. 500 karakter)
Iskolánk minden tanulója aktív részt vevője a programnak. A projektben kiemelten segítő személyek a következők: iskolavezető, tanárok, nevelők, szabadidő szervező, DÖK - segítő tanár. Külsős segítőink: szülők, a városi uszoda vezetője, a Mivíz Kft. dolgozói, a BNP munkatársai.

4.6 A fejlesztés alapdokumentumait itt töltheti fel: pl. projektterv, tanmenet, témahét, stb.

4.7 Az innovációt bemutató egyéb dokumentumokat itt töltheti fel: kép, hang, videó, stb.

5. Információk az innovációt hasznosítók számára:

5.1 Az innováció típusa:

- Tanulásszervezési eljárások
- Oktatási-nevelési módszerek
- Tananyagfejlesztés

5.2 Az innováció mely intézménytípusban alkalmazható:

- általános iskola

5.3 Az innováció megvalósításához szükséges időkerete: 0

5.4 Egyéb megjegyzések:(max. 500 karakter)

A jelen Saját innovációt regisztráló Intézmény ezúton kijelenti, hogy a Saját innováció regisztrációja, felhasználása illetve a felhasználás engedélyezése harmadik személyek jogát nem sérti.
Az Intézmény felelős minden olyan kárért, amely a jelen nyilatkozatban foglaltak megsértéséből akár az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaságot, akár harmadik személyeket ér.

Ezen adatlap kinyomtatásával az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. igazolja, hogy a TÁMOP 3.1.4-es pályázó intézmény a Saját innováció nyilvánosságra hozási kötelezettségének megfelelt, a feltöltött Saját innováció 2010.06.22 napján a http://kosar.educatio.hu felület adatbázisába került.

 

Kelt.: .................................................... 2010.06.22

 

 

 


 

Életadó víz - Beszámoló

 

logo

A témahét előzményei

Egyre nagyobb hangsúlyt kap az oktatásban a témacentrikus gondolkodásmód. Ennek egyik kifejezője a témahét tartása az oktatási intézményben, illetve a több hétig tartó eseménysorozat adott téma körül.

 Iskolánkban már két ízben szerveztünk és bonyolítottunk le ilyen jellegű projekteket. Megvalósításukkor a kompetencia alapú oktatás elveit, egyenlő hozzáférést és elsősorban új tanulás-szervezési eljárásokat alkalmaztunk. A tanulók több héten át aktívan vettek részt a számukra szervezett tanórákon és a tanórán kívüli foglakozásokon, nagy érdeklődéssel követték az eseményeket; készültek, szerepeltek és elmondásuk szerint élvezték a programokat.

Folytatásként 2011 márciusára, a Víz Világnapjához kapcsolódóan készül a következő témahét „Életadó Víz” címmel, melynek keretében tervezzük a tanórai és tanórán kívüli, valamint az iskolán kívüli foglalkozásokat is.

 

Az „Életadó Víz” témahét céljai

Az eseménysorozat folyamán azt szeretnénk, hogy:

  • a tanulók átfogó ismereteket szerezzenek a víz jelentőségéről; tudják, mi a szerepe a természetben, az élet kialakulásában és fenntartásában,
  • ismerjék meg a vizet, életünk fő elemét, mint anyagot,
  • ismerjék meg Magyarország vízkészletét és Miskolc ivóvízellátását,
  • ismerjenek meg néhány irodalmi, zenei illetve képzőművészeti vízzel kapcsolatos alkotást, mint a víz szépségének, erejének kifejezőit,
  • a tanulóinkban tudatosítsuk, környezetvédelmi szempontból mennyire fontos szerepe van a víznek.

A megismerés fő forrása: a gyermek tapasztalata, érdeklődése. A tervezett foglalkozások sokasága nem csak az ismeretek átadásáról szól, hanem aktivizálja és rendszerezi a tanulók meglévő ismereteit, kreatív gondolkodásra késztet, az élményszerű és a játék közben szerzett tudás elveit alkalmazza.

A projekt megvalósítása során a következő képességeket szeretnénk fejleszteni:

  • tudatosuljon a tanulóinkban, hogy a víz érték, óvjuk tisztaságát
  • a környezettudatos gondolkodásmód
  • az információ-gyűjtés és szelektálási készség
  • a megszerzett ismeretek lényegének kifejezése szóban és képben
  • a tanult, illetve gyűjtött anyag emlékezetben tartása és felidézése
  • a kreativitás és esztétikai érzék fejlesztése
  • a vizek szépségének, erejének, több arcának tudatosítása és átélése az irodalom, a zene, a képzőművészet nyelvén.

 

Céljaink a tanulói összetétel függvényében

Iskolánk tanulói összetétele erősen differenciált.

A magyar-angol két tannyelvű osztályok diákjai átlagosan jó anyagi háttérrel rendelkező családból valók, jó képességűek és a tanulást támogató családi háttérrel rendelkeznek.

A tanulóink nagyobb része viszont hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű. Bár sokszor a természethez közelebbi környezetben élnek, a támogató családi légkör hiányában vagy a mély szegénység miatt sokkal kisebbek az esélyeik az átfogó világkép alkotására. Ők általában nem jutnak ki a közvetlen lakóhely és az iskola környezetéből, hiányzik a szülői magyarázat a világról. Az ingerszegény környezet nem ad lehetőséget műveltségük gyarapítására, nem ébreszt és nem is támogat ilyen jellegű igényeket. A kulturális eseményekben való aktív részvétel és átélés is kimarad az életükből: nem jutnak el se moziba, se színházba – csakis az iskola által; nem ismerik városunk nevezetességeit, közintézményeit.

Éppen ezért minden tanulónk számára szeretnénk az „Életadó Víz” eseménysorozattal olyan lehetőséget teremteni, mellyel a személyes megfigyelésből és átélésből származó ismereteiket rendszerezhetik és kiegészíthetik. Szándékunk, hogy tudatosuljon bennük a víz szerepének fontossága, alakuljon és fejlődjön a személyes felelősség érzése a környezetük iránt. E mellett - a játék által nyújtott élményt és örömöt átélve - lássanak városunkban és környékén e témával kapcsolatos nevezetességeket is. Jussanak be olyan helyre, ahova általában nincs módjuk és lássanak ott vízzel kapcsolatos dolgokat /pl. vízműveknél a vízgazdálkodás folyamatait, a barlangfürdőben a gyógyvíz hatását /.


A témahét indítása és tartalma

Az eseménysorozatot 2011 márciusában tervezzük. Egy rövid nyitóünnepséggel indítanánk el, amelyen ismertetnénk a gyerekekkel a témahét céljait, a foglalkozások fajtáit és az egyéb tervezett programokat, azok sorrendjét és időpontjait, az osztályok feladatait.

 

Az iskola feldíszítése

Az iskolatermek, folyosók díszítését alapvetően a rajz és technika órákon készített munkák biztosítják: rajzok, plakátok, hajtogatott csónakok és hajók, kivágott vízi állatok figurái, színezett víz főtémájú képek, tutajok, vízimalmok munkadarabjai stb.
Azon kívül az egyes osztályok és szakköri csoportok elkészítik a témához kapcsolódó faliújságjukat, amelyek a házi tantárgyi versenyeken felhasználható információkat is tartalmazzák majd. Ezeket a faliújságokat az iskolaépület mindenki által jól elérhető részein helyezzük el: a folyosókon és az aulákban.

A gyerekeket és szüleiket megkérjük arra, hogy ha otthonaikban van akvárium, kölcsönözzék azt a rendezvényhét idejére a tantermek díszítése céljából. Tanáraink is hasonló felajánlást tettek. Ily módon a tantermekben a munkadarabok és képek mellett megjelennek majd a vízi világ élő elemei is.

 

A foglakozások fajtái

A témahét idejére tervezett foglalkozások és programok alapvetően háromfélék:     1.tanórák, 2.tanórán kívüli,az iskolában délutánra tervezett foglalkozások, 3. iskolán kívüli foglalkozások.

 

1. Tanórák

Tanáraink minden egyes tantárgyból megalkottak évfolyamonként legalább egy, a témához kapcsolódó óratervet, melyben meghatározták az óra céljait, az alakítandó vagy fejlesztendő készségeket, az érintett kompetencia területeket. Rámutattak az összefüggésekre tananyagon belül és/vagy más tantárgyakkal, megnevezték az órán alkalmazott módszereket, felsorolták vagy mellékletként csatolták a felhasználásra szánt szemléltető anyagot. Az óratervek kidolgozásakor a gyakorlatiság elve vezérelt minket, hiszen a következő tanévben a megvalósításukat nem biztos, hogy az a tanító/tanár végzi majd, mint aki a terv alkotója. Így a tanóra levezetéséhez szükséges tananyag elnevezése és elérhetősége fontos tényező. Mivel az iskolánkban magyar-angol tanítási nyelvű osztályok is vannak, azokon az évfolyamokon, ahol általános és tagozatos osztály is működik, ott az egyes tantárgyakból két óraterv is készült, ahogyan ezt az eltérő tanmenet is igényli.

Az „Életadó Víz” témájú tanórák megvalósítása a témahét első hetében történik, és a második hétre tervezett tantárgyi házi versenyekhez szükséges alapismereteket nyújtja.

A testnevelés óraterveket csak az általános tagozatnak készítettük elő, hiszen  iskolánkban egész tanévben az órarendbe beépített úszásoktatás folyik, melyen főleg a két tannyelvű osztályok tanulói vesznek részt. Ezekben az osztályokban a vízi sportolás a heti kétszeri úszás óra formájában megjelenik.  A többi osztály testnevelés óráira a témahét idején a vízhez kapcsolódó játékokat terveztek  a tanítók és a testnevelő tanárok.

Minden évfolyam összes tantárgyainak óraterve a mellékletben található.

2. Tanórán kívüli, az iskolában délutánra tervezett foglalkozások:

  • napközis kézműves foglalkozások – „szárazakvárium” alkotása a gyerekek által elkészített papírhalakkal és egyéb vízi élőlényekkel; egy dobozban „úszkáló”delfin alakjának létrehozása; vitorláshajó alkotása  rongydarabokból
  • halászat-témájú játékok alsós gyerekeknek: Hal a hálóban és Halászfogó (leírás a mellékletben)
  • napközis csoportközi nagy sorverseny (lebonyolítása az iskolaudvaron ajánlott, amennyiben az időjárás lehetővé teszi - öt „vizes” végrehajtható feladattal, melynek leírása a mellékletben található). A napközibe járó gyerekek viszonylag nagy létszáma, valamint különböző kora miatt ennek a versenynek lebonyolítását három alkalommal tervezzük: 1. első és második oszt., 2. harmadik és negyedik oszt., 3. ötödik és hatodik oszt. tanulóira lebontva, hogy minden gyerek részt vehessen benne; felelősök a napközis kollégák.
  • tantárgyi versenyek, melyeknek főtémája a tanórák keretében leadott „Életadó Víz” témakörhöz kapcsolódó tananyag, valamint az iskola folyosóin és auláiban elhelyezett faliújságok tartalma. A versenyek megszervezése és lebonyolítása a szaktanárok feladata; a versenyek eredményeinek kihirdetése és győzteseinek megjutalmazása a témahetet záró rendezvényen történik majd.
  • rajzverseny, melyet a nyitó rendezvényen hirdetünk meg iskolánk tanulói részére. Olyan rajzokat, festményeket, plakátokat várunk, amelyek a vízzel, a víz értékével, felhasználásával, fontosságával, életünkben betöltött szerepével, szépségével hozhatók összefüggésbe. A rajzok kapcsolódjanak a gyerekek saját életéhez, környezetéhez, élmény-, illetve képzeletvilágához. Minden gyerek csak egy rajzzal pályázhat, szabadon választhat technikát (ceruza, zsírkréta, tempera, vízfesték). Az elkészült pályázati munkákat kiállítjuk az iskola aulájában. A legszebbeket a városi Víz Világnapja alkalmából kihirdetett rajzversenyre küldjük. Eredményhirdetés a programzáró rendezvényen; felelős tanár - rajzszakos tanár.
  • Ki mit tud? – a diákönkormányzat által szervezett iskolai rendezvény, melynek a főtémája ez alkalommal is „ A víz”: víz témájú dalok, versek és hangszeres darabok; felelős tanár- DÖK munkáját segítő tanár.

3. Iskolán kívüli foglalkozások

  • Egész napos kirándulások a Bükk-hegységbe /akár hétvégén is/ egy természetjáró csoporttal, ahol források sokasága / Garadna-patak, Szinva-patak és mellékerei, Hámori-tó /, a karszt jelenségek (víznyelők, barlangok, valamint egész évben nyitva tartó, idegenvezetéssel rendelkező Szent István-cseppkőbarlang) számtalan lehetőséget nyújt a vízzel kapcsolatos megfigyelésekre, képet adván a természetben betöltött szerepére, fontosságára.
  • Mozi látogatás: a Cinema City Miskolc felajánlott a város iskolái részére különleges filmvetítéseket számos témában, többek között a Víz Világnapjához kapcsolódóan is. Ezen ajánlat szerint két film kapcsolódik ehhez az ünnephez: „A kék mélység” – ismeretterjesztő film és a „Némo nyomában” mesefilm. Különösen nagy élményt nyújthat a gyerekeknek a 3 dimenziós technikával készített „ A kék mélység” c. film, mely a víz szerepét mutatja be az élet kialakulásában, valamint az óceáni és tengeri életformákat.
  • Vízi sportok – kajakosok és vízilabdások edzéseinek meglátogatása: a miskolci kajak-kenusok egyik edzésének meglátogatása március hónapban. Szárazföldi edzés a Selyemréti Strandfürdőn, mely a tanmedencében történik. Április hónapban pedig szabadtéri edzések látogatása a Csorba-tónál. A Vízilabda és Úszó Klub (VUK) edzéseinek megtekintése a Selyemréti Strandfürdőn, beszélgetés a sportolókkal.
  • Miskolci Vízművek látogatása több csoporttal az intézmény különböző színhelyein:
    • szennyvíztisztító telep látogatása max. 40 fős csoporttal, magasabb létszám esetén több csoport is szervezhető; megközelítés tömegközlekedéssel és 4 kilométeres sétával; a szennyvíztelep látogatásának időtartama kb. 1 óra, mely idő alatt a helyi labort is megtekinthetjük.
    • a számítógépes ivóvíz - elosztás távfelügyeleti rendszerének megtekintése Miskolc- Tapolcán, ahol egy régi gépház épületében a hatvanas - nyolcvanas években működő, de a jelenleg már üzemen kívül lévő gépeket is megtekinthetjük; a csoport/csoportok létszáma 20-30 fő.
    • az ivóvizes labor megtekintése a MIVÍZ főtelepén, ahol kémiai és bakteriológiai vizsgálatokkal ellenőrzik a város ivóvizének minőségét; a csoport létszáma 10-15 fő.
    • a Miskolci Vízművek üzemeltet egy Vízműves Múzeumot a Mélyvölgy utcában egy régi hidroforházban, melynek látogatása sok élményt nyújthat majd a gyerekeknek. Jelenleg a múzeum zárva tart az épület statikai gondjai miatt, rendbetétele tavaszra várható. A témahét előtt érdeklődni kell majd újra a múzeum állapotáról és esetleges nyitva tartásáról.
    • a Miskolci Vízművekhez illetve különböző telepeire történő látogatásokat március elején egyeztetni kell az intézménnyel az időpontok és a létszámok tekintetében.
  • Miskolc-tapolcai Barlangfürdő látogatása, ahol a gyerekek nemcsak fürödhetnek, hanem fürdés közben megnézhetik a víz földalatti ténykedésének eredményeit is - megérinthetik a vízkő lerakódásait a barlang falain, lépcsőin, de megtekinthetik a fürdő balneológiai osztályát is, amelyet egy helyi alkalmazott mutatna be nekik; a gyógyvizes kezelések sokféle lehetősége során pedig megismerhetik a víz gyógyító erejét.
  • Bulgárföldi Kupa úszóverseny, melyet iskolánk rendez városi szinten. A versenyszervezési feladatok:
    • a verseny időpontjának rögzítése
    • az uszoda kibérlése
    • a versenykiírás leírása: a verseny célja, a verseny rendezője, a verseny helye és ideje, a versenyen résztvevők nevezési feltételei, nevezési idő, nevezési díj, a helyezések eldöntése, díjazás, versenyszámok, iskolák meghívása írásos formában, az érmek és kupák beszerzése, a versenybíróság kiértesítése, megszervezése, a verseny lebonyolítása, jegyzőkönyvkészítés, pénzügyi elszámolás az iskola felé.
  • Víz Világnapi úszóversenyen való részvétel tanulóinkkal a Kemény Dénes Sportuszodában, mely nemzetközi úszóverseny, s diákjaink, már hagyományőrzően minden évben képviselik iskolánkat, s mindig az első három hely valamelyikét hozzák el. Lehetőség szerint az iskolatársak szurkolását is biztosítjuk versenyzőink részére. A rendezvény időpontja egy péntek délután és/vagy szombati nap.

 

Témahét záró rendezvénye

A záró rendezvényt jó idő esetén természetes környezetben, a Bükki Nemzeti Park területén, a  Majális parkban tervezzük megrendezni. Közelében található Miskolc város legnagyobb élő vízfolyásának, a Szinva-pataknak a város által szabályozatlan, természetes környezetben lévő patakmedre, illetve a már kikövezett, zsilippel ellátott szabályozott, mélyített vízmeder is.

A helyszínt iskolánktól alig félórás utazással szakmai tanulmányi kirándulás keretében  /városi autóbusszal,  valamint 15 perces sétával/ közelítjük meg.

Akadályverseny

A környéken egy 6 állomásból álló tanulmányi- és ügyességi akadályversenyt rendezünk az elmúlt tanévekben tanultakra alapozva, az általános ismereteket felidézve, a szakmai hét ismereteire támaszkodva. Helyszínenként a különböző tantárgyak vízzel kapcsolatos témáit helyezzük előtérbe.

Az állomások tervezett témakörei, természetesen a korcsoportoknak megfelelő kérdésekkel készülnek, külön alsó és felső tagozat részére:

  1. Környezetismeret/földrajz: A természetes és mesterséges vízfolyásaink, állóvizeink ismerete - különös tekintettel Miskolc város földrajzi környezetére.
  2. Környezetismeret/biológia: A vízi és vízparti élővilág növényeinek, állatainak felismerése, jellemzése.
  3. Matematika/fizika: Űrmértékek átváltása. Számítási feladatok a terepen végzett mérések alapján. A vízfolyás sebességének, vízhozamának meghatározása.
  4. Magyar irodalom/ének: Vizes témájú irodalmi, illetve népzenei művek szókirakó játékkal való felismerése, eléneklése.
  5. Testnevelés: Ügyességi játékok, vizes feladatok: „lajhármászás” patak fölött, pallón egyensúlyozás patakmeder fölött, PET palack vízzel való megtöltése kanállal időre stb.
  6. Környezetvédelem: Vizeink védelme - különös tekintettel az ivóvízbázisokra, melyek városunkat látják el az éltető vízzel.

Különös, nyitó feladat: A csapatok, osztályok a záró rendezvényre érkezéskor leadnak egy általuk készített alkotást, amelyet csak újrahasznosítható anyagból /PET palack, papír, fém, üveg stb./ készíthetnek, témája egy „képzeletbeli vízi lény”.

Rossz idő esetében iskolánk tantermeiben alakítanánk ki az állomások helyszíneit.

Túrák

Szabadtéri záró programunk: a felsős tanulók a pedagógusok kíséretében felkeresik egy kb.30 perces túra keretében a környék egyik ismert forrását, a Király-kutat, majd a Kecskelyuk-barlangot nézik meg. Alsós diákjaink városunk Vadasparkjában tesznek egy sétát, különös figyelmet szentelve a vízben, víz közelben élő állatokra, mely a Majális park közvetlen közelében található.

Műsor

A rendezvény zárásaként rövid műsort, eredményhirdetést, az alkotások kiállítását tervezzük a kiinduló állomásunknál, a Majális Parkban lévő nagy színpadnál, ahol a gyerekek a témahét alatt tanult dalokat és verseket adhatják elő, továbbá az egész projekt idején lezajlott összes verseny eredményeit hirdetnénk ki: úszóversenyek, iskolai háziversenyek, Ki mit tudok, délutáni napközis sorverseny, rajzverseny és az aznapi akadályverseny eredményeit is. Nem megfelelő időjárás esetén a tornateremben rendeznénk meg a témahét zárását, amikor a programot természetismereti dokumentumfilmek vetítésével is bővíthetnénk / pl.: Homoki - Nagy István: Vadvízország, Cimborák: Nádi szélben /.

 

Zárszó

Jelenleg a világon egymilliárd ember nem jut megfelelő minőségű ivóvízhez, és évente kétmillióan halnak meg a szennyezett víz okozta különféle betegségekben. Az élő víz megóvása mellett kiemelt fontosságú a környezetvédelem is, hiszen a környezet megóvása nélkül nincs tiszta víz. Iskolánk a társadalmi felelősségvállalás részének tartja azt, hogy a felnövekvő generációt megtanítsa a tiszta víz értékének megbecsülésére, a környezetvédelem fontosságára. Úgy gondoljuk, hogy a környezet-, egészség-, illetve víztudatos nevelést már kisdiák korban el kell kezdeni, gyermekeinket ebben a szellemben kell nevelni.
Szerintünk az „Életadó víz” eseménysorozatunk e célt hivatott szolgálni.

 

"1848 hősei nyomában" témahét és beszámoló

"1848 hősei nyomában" témahét

 

logo

 

1. Fenntartó adatai:

1.1 Fenntartó neve:Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata
1.2 Fenntartó címe:3525 Miskolc Városház tér 8.
1.3 A projekt TÁMOP azonosítója:TÁMOP 3.1.4-08/2-2009-0148

2. Intézmény adatai:

2.1 Intézmény OM azonosítója:028980
2.2 Régió:Észak-magyarországi
2.3 Intézmény neve:Bulgárföldi Általános és Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Iskola

2.4 Intézmény címe:

Irányítószám:3534
Telepules:Miskolc
Közterület / házszám:Fazola Henrik u. 2.
2.5 Feladatellátási hely neve:Bulgárföldi Általános és Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Iskola

2.6 Feladatellátási hely címe:

Irányítószám:3534
Telepules:Miskolc
Közterület / házszám:Fazola Henrik u. 2.

3. Kapcsolattartó:

3.1 Kapcsolattartó neve:Dudás Illésné
3.2 Telefonszáma:46530534
3.3 E-mail címe:Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

4. Az innováció jellemzői:

4.1 Az innováció címe:
"1848 hősei nyomában" témahét

4.2 Az innováció tömör tartalmi leírása:(max. 500 karakter)
A témahét célja az adott történelmi kor alaposabb megismerése, több oldalról történő megközelítése pedig lehetővé teszi, hogy Miskolc szerepének fontosságát, mely a szabadságharc idején egy darabig országos jelentőségű volt, megismerhessék. Március 15-e eseményeinek akadályverseny keretében történő feldolgozása, majd 5 napon keresztül valamennyi tantárgy bevonása: a lehető legtöbb érzékelési csatornán történő tapasztalás biztosítja a szerzett ismeretek tartósságát.

4.3 Az intézmény saját web-oldala, ahol az innovációt közzétették:
http://www.bulgarfoldi-mc.sulinet.hu/

4.4 Az innováció újdonságértéke az intézmény életében:(max. 500 karakter)
A témahét keretében történő feldolgozás, a részletekben való elmélyülés lehetősége, a lokálpatriotizmus érzésének elmélyítése, a szokatlan, a különleges és vonzó programok / pl.: lovas-program, táncház, kóstoló-fórum: Kossuth-kenyér, Kossuth-kifli / adják az újdonságot.

4.5 A humánerőforrás:(max. 500 karakter)
A programba valamennyi tantárgy, így valamennyi pedagógus bevonható. A tanárok lelkesedése, új iránti fogékonysága varázsszerűen ragad rá a gyermekekre. Szaktanárok, osztályfőnökök, napközis nevelők, könyvtáros, pedagógiai segítők, külsősök nagyszerű, minőségi munkája hozza meg a minőségi eredményt.

4.6 A fejlesztés alapdokumentumait itt töltheti fel: pl. projektterv, tanmenet, témahét, stb.

4.7 Az innovációt bemutató egyéb dokumentumokat itt töltheti fel: kép, hang, videó, stb.

5. Információk az innovációt hasznosítók számára:

5.1 Az innováció típusa:

- Tanulásszervezési eljárások
- Oktatási-nevelési módszerek
- Tananyagfejlesztés
- Mérés- értékelési eszközök

5.2 Az innováció mely intézménytípusban alkalmazható:

- általános iskola
- szakiskola
- gimnázium
- szakközépiskola
- alapfokú művészetoktatási intézmény
- kollégium
- gyógypedagógiai, konduktív pedagógiai nevelési-oktatási intézmény

5.3 Az innováció megvalósításához szükséges időkerete: 0

5.4 Egyéb megjegyzések:(max. 500 karakter)
 

A jelen Saját innovációt regisztráló Intézmény ezúton kijelenti, hogy a Saját innováció regisztrációja, felhasználása illetve a felhasználás engedélyezése harmadik személyek jogát nem sérti.
Az Intézmény felelős minden olyan kárért, amely a jelen nyilatkozatban foglaltak megsértéséből akár az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaságot, akár harmadik személyeket ér.

Ezen adatlap kinyomtatásával az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. igazolja, hogy a TÁMOP 3.1.4-es pályázó intézmény a Saját innováció nyilvánosságra hozási kötelezettségének megfelelt, a feltöltött Saját innováció 2010.06.22 napján a http://kosar.educatio.hu felület adatbázisába került.

 

Kelt.: .................................................... 2010.06.22

 

 


 

"1848 hősei nyomában" témahét - Beszámoló

 

logo

 

A Bulgárföldi Általános és Magyar –Angol Két Tanítási Nyelvű Iskolában 2010. március 12. és 19. között az „1848 hősei nyomában” című témahét hozta lázba az iskola diákjait.

Tapasztalattal már rendelkeztünk, hiszen volt már egy három hetet meghaladó projekt iskolánkban a brit és amerikai kultúráról. A már jól bevált módszereket átvettük, de igyekeztünk valami újat, különlegeset is nyújtani.

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc mégiscsak Magyarország újkori történetének egyik legmeghatározóbb eseménye, a nemzeti identitás egyik alapköve, a mi kultúránk része. Lokárpatriótaként rögtön tudtuk, hogy a téma különösen kedves nekünk, hiszen Miskolcnak a szabadságharcban egy időre országos jelentőségű szerepe is volt.

A tervezés és a programegyeztetések után a végrehajtás következett.

A témahét megnyitója 2010. március 12-én volt. Az aulában ízlésesen megtervezett és feldíszített paravánok jelezték, hogy kezdődnek a programok. Rövid eligazítás után a tornaterembe vonultunk, ahol egy ünnepi műsort tekinthettünk meg. A műsort a 6.b osztályos gyerekek adták elő, mely olyan színvonalas volt, hogy valamennyien lélegzet- visszafojtva figyeltünk.

Ezt követően kezdődött az akadályverseny. Öröm volt nézni az ünneplőbe öltözött gyerekeket, akik menetlevéllel a kezükben, izgatottan, de mégis fegyelmezetten várakoztak az egyes állomások előtt. A játékos feladatok megoldásához figyelemösszpontosításra, kreativitásra, logikára és bizony történelmi, irodalmi, valamint képzőművészeti ismeretekre is szükség volt.

A feladatok elvégzése után a Pilvax kávéházban fogyaszthattak kakaót, az ünnephez illően Kossuth-kenyeret és Kossuth-kiflit.

Március 16-án, 17-én, és 18-án az órák szokás szerint, de nem szokványosan zajlottak. 

Minden órán valamilyen módon a diák kapcsolatba került az 1848-as témával, s e felfedező úton szinte észrevétlenül gyarapodtak ismereteik erről a történelmi korszakról, a március 15-i eseményekről. Irodalmi, képzőművészeti alkotások, zeneművek gyűjtése és megismerése, katonadalok éneklése, drámajáték megjelenítése, A kőszívű ember fiai  és a Föltámadott a tenger c. film részleteinek megtekintése és ennek alapján 13+1-es totó kitöltése érdekes feladatnak bizonyult.

Matematikaórákon mérések, kicsinyítések, nagyítások és a témával kapcsolatos szöveges feladatok borzolták a kedélyeket. Földrajzórán igazán aktuális témával a globális fölmelegedéssel és a környezetszennyezéssel foglalkoztak gyermekeink. Kémia és fizikaórán szóba került a puskapor és az ágyúgolyó-készítés, az égéstermékek, az ágyúöntés és természetesen Gábor Áron, aki Kézdivásárhelyen működtette üzemét. Angol és németórákon az ügyesebbek adott szöveget fordíthattak Petőfiről, a többiek a katonai élet szavait gyűjthették össze és fordíthatták le angol, ill. német nyelvre. Nyilvánvaló, hogy a tanár nénik önzetlen segítségével mindez nagyon egyszerűnek tűnt.

Technikaórákon kokárdát és zászlót készítettek, mellyel végül iskolánkat díszítették fel. A nagyobbak két hatalmas méretű kokárdát is gyártottak. Az egyik kicsit furcsának látszott, mert a trikolor zöld színe kívülre került. Hamarosan megtudta mindenki, hogy ez nem tévedés, az eredeti kokárda ugyanis ilyen. De mivel mutatósabb, ha a piros kívül van, ezért így vált használatossá. A nyolcadikosoknak még arra is volt idejük, hogy az iskola bejárata előtt lévő tujafára piros-fehér-zöld szalagot akasszanak. Ez sem volt véletlen, akartuk ezeket a színeket hangsúlyozni, hiszen a piros az erőt, a fehér a hűséget, a zöld a reményt jelképezi. Nincs olyan ember, akinek az életében ez a három tényező ne lenne meghatározó.

 

Nem illik megfeledkeznünk a rajzórákról, ahol igazán kiváló alkotások készültek katonákról, lovas huszárokról, fegyverekről,

korabeli öltözékekről. A fantáziáját valamennyi gyerek szabadjára engedhette, aminek legjobban a rajztanár örült.                                            

A testnevelésórákon pedig mindenki bebizonyíthatta ügyességét, rátermettségét, erejét, hiszen volt futás, kislabda dobás, sorversenyek, ágyúgolyó dobbantó és ki tudja még, mi minden.

Informatikaórán indulhatott a böngészés a neten. Miskolc 48-as emlékeit kutathatták tanulóink.

Ha pedig biológiaóra volt, akkor a téma csak a lótenyésztés lehetett, nem megfeledkezve Széchenyi István ebbéli érdemeiről. A lótartás szabályairól éppúgy szó esett, mint a testfelépítéséről, táplálásáról, szaporodásáról, a hazánkban honos fajtákról, s ugyancsak sokat beszélgettek a lovaglásról, mint sportról.

Ezek után a drámajáték izgalmai következtek. Meglepetésszerűen három ifjú toppant be az éppen zajló órára, és márciusi ifjakként invitálták a tanulóifjúságot a pénteki záró rendezvényre. Megígérték, hogy Petőfi is ott lesz, s kérték mindnyájan viseljenek kokárdát. Ezt követően a szabad sajtó első termékeit a Nemzeti dalt és a 12 pontot osztogatták, majd köszöntek és indultak a következő tanterembe.

A csütörtöki nap még egy csemegét tartogatott 30 gyermek számára. Ők lovasprogramon vehettek részt az iskolánktól nem túl messze található Lyukóvölgyben. A sportos öltözék kötelező volt.

A programot csak sejthették a gyerekek, vagyis, hogy lovaglás lesz, de a részleteket nem akartuk elárulni, szerettük volna, ha ott szembesülnek ezekkel. Ekkora még a Nap is előbújt, s nyájasan simogatta a gyerekek sápadt arcát. Egy kis gyalogtúra után, mely lankás lejtőkből és enyhén emelkedő kaptatóból állt megérkeztünk a tett helyszínére. A többséget megviselte ez a kis túra, de néhányan szerencsések voltak. Taxival érkezhettek, de lovastaxival.

 

Ez is a program része volt, amelyet ezt követően mindenki kipróbálhatott. Mondanom se kell, éltek is az alkalommal, elvégre az ember nem mindennap utazhat lovasszekéren. A lovastaxi folyamatosan rótta a köröket, mert ettől az élménytől senki sem akarta megfosztani magát.

A bátrabbak lovagolhattak, ezalól néhány tanár sem volt kivétel, melyet a gyerekek nagy éljenzéssel jutalmaztak. Volt szépséges póniló, aki szintén türelmesen cipelte a gyermekterheket. Beindult a fényképezés, ezeket a remek pillanatokat egyre többen akarták megörökíteni.

És ekkor következett az igazi próbatétel. Puskát foghattunk a kezünkbe, céloztunk és lőttünk. Vagy eltaláltuk a céltáblát, vagy nem, de ez akkor már lényegtelen volt. A hangulat a tetőfokára hágott.

Jöhetett az íjászat, ami nem kis ügyességet és erőt kívánt a próbálkozóktól.

Csak köszönettel tartozunk azoknak a felnőtteknek, akik szakszerűen, határozottan, de nagy türelemmel maximálisan biztonságos körülményeket teremtettek a program lebonyolításához.

Fáradtan, de a lelkesedéstől és a tavaszi széltől kipirult arccal érkeztünk vissza az iskolába.

Ugyanezen a napon indultak el felderítőink a belvárosba, hogy felkutassák a 48-as emlékeket. Fáradhatatlanul rótták Miskolc utcáit, tereit. Szemere Bertalan, Tompa Mihály, Hunfalvy Pál, Görgey Artúr, Teleki Zsófia, Petőfi Sándor, Lévay József, Deák Ferenc, Széchenyi István, Kossuth Lajos szobra nem maradt felfedezetlenül. Mindezt fotókkal dokumentálták.

Mindnyájan tudtuk, hogy a következő napon a témahét véget ér. Ajándékot készítettünk, egy könyvjelzőt, hogy a záró rendezvényt követően meglephessük vele a diákokat és segítőkész tanárainkat. A könyvjelzőn egy Petőfi-idézet áll, mely nemcsak a költő, de valamennyi bulgárföldi iskolás hazaszeretetéről tanúskodik, hiszen e témahét után biztosan állíthatjuk, hogy ebből

ők is jelesre vizsgáztak.


“ Tied vagyok, tied hazám

   E szív, e lélek,

   Kit szeretnék, ha tégedet

   Nem szeretnélek? “

 
  / Petőfi /                                  

 


Képek:

"Brit és amerikai kultúra" projekt és a Beszámoló

"Brit és amerikai kultúra" három hetet meghaladó projekt

 

logo

1. Fenntartó adatai:

1.1 Fenntartó neve:Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata
1.2 Fenntartó címe:3525 Miskolc Városház tér 8.
1.3 A projekt TÁMOP azonosítója:TÁMOP 3.1.4-08/2-2009-0148

2. Intézmény adatai:

2.1 Intézmény OM azonosítója:028980
2.2 Régió:Észak-magyarországi
2.3 Intézmény neve:Bulgárföldi Általános és Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Iskola

2.4 Intézmény címe:

Irányítószám:3534
Telepules:Miskolc
Közterület / házszám:Fazola Henrik u. 2.
2.5 Feladatellátási hely neve:Bulgárföldi Általános és Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Iskola

2.6 Feladatellátási hely címe:

Irányítószám:3534
Telepules:Miskolc
Közterület / házszám:Fazola Henrik u. 2.

3. Kapcsolattartó:

3.1 Kapcsolattartó neve:Csohányné Gácsi Edit
3.2 Telefonszáma:46530534
3.3 E-mail címe:Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

4. Az innováció jellemzői:

4.1 Az innováció címe:
„Brit és amerikai kultúra” három hetet meghaladó projekt

4.2 Az innováció tömör tartalmi leírása:(max. 500 karakter)
A projekt alkalmas arra, hogy a tanulók az angolszász országok civilizációjáról eddig szerzett tudásukat bővítsék és jussanak információkhoz a természet, a történelem, a művészetek, az ünnepek, a sport, a szokások területén, ismerkedjenek meg a kultúra lehető legtöbb oldalával. Fontos része a multikulturális nevelés, amely elősegíti a miénktől eltérő gondolkodás- és életmódbeli különbségek megértését és elfogadását, a tolerancia képességének fejlesztését. A projekt fontos eleme továbbá a gyerekek motiválása az idegen nyelv tanulására és használatára.

4.3 Az intézmény saját web-oldala, ahol az innovációt közzétették:
http://www.bulgarfoldi-mc.sulinet.hu/

4.4 Az innováció újdonságértéke az intézmény életében:(max. 500 karakter)
A programok tanórákon és tanórán kívül történnek / napközis, könyvtári, sport és manuális foglalkozások /, megvalósításuk változatos tevékenységeket, új tanulásszervezési eljárások alkalmazását igényli. Az esztétikai-művészeti tudatosságot fejleszti az angol és amerikai gyermekversek, népdalok, táncok megismerése. A manuális készségeket erősíti, a gyermekek mozgásigényének kielégítését szolgálja az új sportágakkal való találkozás és a kézműveskedés. A kvízek megoldása a digitális eszköztár használatára épít, a kommunikációs készségeket veszi igénybe.

4.5 A humánerőforrás:(max. 500 karakter)
A projektben részt vevő pedagógus kész módszertani kultúrája fejlesztésére, nyitott az új tanulásszervezési eljárások és a digitális technika alkalmazására, a hatékony kompetenciafejlesztésre, képes pozitív tanulási légkört kialakítani, motiválni. Koordináló teamként működnek az angol szakos tanárok és tanítók. A digitális eszközök használatát biztosítja az informatikus, a hagyományos információgyűjtést segíti a könyvtáros, a többi nevelő a saját szakterületének megfelelő téma / természet-és társadalomtudomány, művészetek és sport / feldolgozását irányítja.

4.6 A fejlesztés alapdokumentumait itt töltheti fel: pl. projektterv, tanmenet, témahét, stb.

4.7 Az innovációt bemutató egyéb dokumentumokat itt töltheti fel: kép, hang, videó, stb.

5. Információk az innovációt hasznosítók számára:

5.1 Az innováció típusa:

- Tanulásszervezési eljárások
- Oktatási-nevelési módszerek

5.2 Az innováció mely intézménytípusban alkalmazható:

- általános iskola
- szakiskola
- alapfokú művészetoktatási intézmény
- gyógypedagógiai, konduktív pedagógiai nevelési-oktatási intézmény

5.3 Az innováció megvalósításához szükséges időkerete: 0

5.4 Egyéb megjegyzések:(max. 500 karakter)

 

A jelen Saját innovációt regisztráló Intézmény ezúton kijelenti, hogy a Saját innováció regisztrációja, felhasználása illetve a felhasználás engedélyezése harmadik személyek jogát nem sérti.
Az Intézmény felelős minden olyan kárért, amely a jelen nyilatkozatban foglaltak megsértéséből akár az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaságot, akár harmadik személyeket ér.

Ezen adatlap kinyomtatásával az Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. igazolja, hogy a TÁMOP 3.1.4-es pályázó intézmény a Saját innováció nyilvánosságra hozási kötelezettségének megfelelt, a feltöltött Saját innováció 2010.06.22 napján a http://kosar.educatio.hu felület adatbázisába került.

 

Kelt.: .................................................... 2010.06.22

 


"Brit és amerikai kultúra" három hetet meghaladó projekt - Beszámoló

 

logo

BESZÁMOLÓ

Brit és amerikai kultúra

 

Lezárult a „Brit és amerikai kultúra” című több hetes programsorozat a Bulgárföldi Általános és Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Iskolában. Miskolc város Önkormányzata összesen 182 millió forintot nyert a kompetencia alapú oktatás  bevezetésére. A TÁMOP 3.1.4/08/2-2009-0148 pályázati projektben 8 intézmény vesz részt.

„A kompetencia alapú oktatás, egyenlő hozzáférés – innovatív intézményekben”- elsősorban új tanulás-szervezési eljárásokat alkalmaz; a kompetencia alapú oktatási programokhoz szükséges taneszközöket biztosítja, és nem utolsósorban a pedagógusoknak módszertani képzéseket szervez.

A Bulgárföldi Általános és Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Iskola rendezvényei több mint 3 héten keresztül a brit és az amerikai kultúra köré csoportosultak a három hetet meghaladó projekt keretében. Az eseménysorozat majdnem négy hete más- más tevékenységek köré csoportosult. Az első hét mottója:  „Verssel, dallal, tánccal a világ körül” volt. A diákok angol verseket tanultak, megismerkedtek R. L. Stevenson életével, munkásságával. Angol dalokat is megtanultak, több osztály táncot készített angol népdalokra. Sokan a táncok kapcsán ekkor ismerkedtek a népviseletekkel is. E héten rendeztük az angol nyelvű szavalóversenyt is, ahol a kötelezőn túl, önként vállalt, szabadon választott verset mondtak. Ezen a napon tagiskolánk tanulói is megmérettethették magukat. A filmvetítések pihentetésül zárták a hetet.

A következő hét másképp volt mozgalmasabb az előzőnél, hisz ez az „Ügyes kezek , fürge lábak innen-onnan” elnevezést kapta.

Nyírtunk, ragasztottunk, hajtogattunk, tablót, faliújságot, készítettünk. Dolgoztak a tanulók egyénileg, de csoportban is. A gyerekeket örömmel töltötte el, hogy munkadarabjaik- immár kiállítási tárgyakként- az iskola díszeivé váltak. Érdekes, hogy a rongálás csekély volt az eddig megszokottakhoz képest. Nagyon népszerűek voltak az újfajta sportolási lehetőségek, testnevelés órán fociztunk, délután floorballoztunk; de a történelem vizein a múltba is visszahajóztunk játékos sorversenyeinken, mialatt „Kolumbusz felfedezte Amerikát.”

Már a harmadik hétnél jártunk, amikor mást sem láttunk a hét folyamán, mint TOTÓkkal szaladgáló gyerekeket. Ez a hét volt a: „KVÍZ a világról”.

Kollégáink érdekesebbnél- érdekesebb, változatosabbnál- változatosabb feladatokat találtak ki, hogyan ismerkedhetnek meg a tanulók az eddig szinte ismeretlen tájak növény- és állatvilágával. Híres emberekről gyűjtöttek, kerestek adatokat, készítettek tablókat, beszámolót.

A könyvtár segítségével gyakorlati példákon keresztül találtak információt szakirodalmakban, de lehetőség nyílt szótár-, lexikonhasználatra is. Ezt a hetet a méltán népszerű Halloween party zárta, melyen nemcsak a jelmezek kaptak helyet, de az ünnephez kapcsolódó szokások játékok formájában is előkerültek, csakúgy, mint a dalok, táncok, versek, mondókák.

„… és ami még nem volt…” következett befejezésképpen. Hisz ekkor ehettünk ihattunk, mert népszerű és kevésbé ismert sütemények kóstolásán lehetett ismerkedni az új ízvilággal.

Voltak, akik recepteket fordítottak, mások lelkesen jegyzeteltek anyának…

Aztán egész nap szörföztünk, persze a neten!

Így aztán- virtuálisan- be is jártuk azt a világot, amivel eddig minden oldalról megismerkedtünk.

Záróeseményként nagyszabású előadást tartottunk, melyen méltán lehettek büszkék a tanulók is – tanáraik is az elmúlt majd négy hét fergeteges eseményeire, és mindarra a produktumra, amit a gyerekek előadtak, mindannyiunkat megörvendeztetve.

Összegzésképpen elmondható, hogy bár iskolánk tanulóifjúsága igen „vegyes” összetételű, most sikerült megtalálnunk azt a közös pontot, ami- bár kiindulópontként szolgált- egy nagy közös rendezvénnyé nőtte ki magát a „Brit és amerikai kultúra” három hetet meghaladó projekt keretében. Mivel iskolánk nemcsak a projektben résztvevő csoportra, hanem az iskola egészére kiterjesztett az eseménysorozatot, elmondható, hogy minden gyerek egyénileg tett hozzá, egy-egy kis darabot ahhoz, hogy a kezdeti pontocska, óriási, kerek egésszé lett.

Bízom benne, hogy mindenki- persze a maga módján- magával vitt egy kis darabot útravalóul és megértette, amit mottónk is sugallt:

„Az egyetlen dolog, amit magaddal vihetsz: a nyelvek tudása, az országok ismerete, az emberek megismerése. Emlékeid legyenek útitársaid!”

„Own only what you can carry with you: know languages, know countries, know people.

Let your memory be your travel bag.”

 

                                                                                    Takácsné Mohr Rita

                                                                                        szakmai vezető



Képek:

Totó kitöltése
Búvárkodás a könyvtárban
Halloween
Dal és tánctanulás
Amerikai süteménykóstolás
Zárórendezvény

TÁMOP 2009/2010 Projektindító nap

Projektindító nap

logo

BESZÁMOLÓ

A Bulgárföldi Általános és Magyar – Angol Két Tanítási Nyelvű Iskola

Projektindító Rendezvényéről

A rendezvény időpontja:

2009. szeptember 21.

A rendezvény helyszíne: Bulgárföldi Általános és Magyar – Angol Két Tanítási Nyelvű Iskola
3534.Miskolc, Fazola Henrik u.2.
Előadó: Novákné Lapostyán Zsuzsanna
Előzetes feladatok: Projektindító rendezvényünk megtartásáról előzetesen értesítettük tantestületünket, a meghívót mindenki aláírásával ellenjegyezte. Személyesen adtuk át a meghívókat az Iskolaszék Elnökének, valamint a programban érintett osztályok Szülői Munkaközösség Vezetőinek.

A projektnyitón 32 fős tantestületünkből 28 pedagógus volt jelen.

A projektnyitón készült jelenléti ívet csatoltuk.

 

A rendezvényről:             Iskolánk TÁMOP 3.1.4/08 pályázatának szakmai vezetője köszöntötte a jelenlévőket. Az előadó megköszönve a felkérést PowerPoint bemutatóval gazdagítva kezdte meg előadását.

 

Először a pályázat céljait és a részcéljait ismerhettük meg. Megtudtuk, hogyan kapcsolódik a pályázat a HEFOP kapcsán a múltba, és hogyan mutat előre az Új Magyarország Fejlesztési Terv részeként. Megértettük a TÁMOP célrendszerét, struktúráját. Összevetettük az Európai Unió és a hazai NAT kulcskompetenciáit, emellett összegyűjtve megismertük a tantárgyfüggetlen kulcskompetenciákat is. A pályázat kötelező elemeire is útmutatást kaptunk, csakúgy, mint a továbbképzésekről, mind a vezetés (menedzsment), mind a pegógiai módszertani képzések tekintetében. Szó volt a taneszközbeszerzésről, melyek alkalmazása a pályázatba bevontak körében kötelező,  csakúgy, mint a projekt szakmai tevékenységeit áttekintő szakmai nap, mely a pedagógustestület egésze és az iskolahasználók egésze számára is egyaránt kötelező. Útmutatást kaptunk azokra a dokumentumokra (Helyi Tanterv, Pedagógiai Program), melyeket módosítanunk kell. A „Jó gyakorlat” adaptálását, megismerését is kötelezően írták elő. A fenntartási kötelezettségből adódóan, a módosított helyi tantervből és pedagógiai programból adódóan a megfelelő gyakorlatot folytatni kell legalább annyi tanulócsoportban és pedagógussal, mint a projektben érintett. A kompetencia alapú oktatást továbbra is alkalmaznunk kell, elő kell segítenünk az ehhez kapcsolódó tanulásszervezési eljárások módszerek alkalmazását, az esélyegyenlőség javítása érdekében.

 

Az előadás végén kollégáink kérdéseket intézhettek előadónkhoz.

A Projektindító Rendezvény igazán minőségi állófogadással zárult, kollégáink nagy megelégedésére. Ezalatt tovább folytatódhattak a kötetlen beszélgetések egymást közt is, valamint személyes beszélgetésre is ekkor volt lehetőség előadónkkal.

 

Miskolc, 2009. szeptember 22.  Takácsné Mohr Rita
szakmai vezető

TÁMOP 2009/2010 Bevont osztályok és pedagógusok

Bevont osztályok, megvalósító pedagógusok 2009/2010

logo

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás, bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2009/2010-es tanévben 2009. szeptember 1.-től az 1. a osztályban a magyar nyelv és irodalom tantárgy tanítása a TÁMOP 3.1.4. projekt megvalósítása keretében történik „Szövegértés-szövegalkotás” „A” programcsomag alapján.

A fenti implementációért felelős bevont pedagógus: Flach Péterné

A bevont tanulócsoport létszáma: 17 fő

A tananyagban szerepelnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2009. szeptember 1.


logo

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás, bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2009/2010-es tanévben 2009. szeptember 1.-től a 4.b osztályban a magyar nyelv és irodalom tantárgy tanítása a TÁMOP 3.1.4. projekt megvalósítása keretében történik „Szövegértés-szövegalkotás” „A” programcsomag alapján.

A fenti implementációért felelős bevont pedagógus: Habiné Japandzakisz Sztavrula

A bevont tanulócsoport létszáma: 15 fő

A tananyagban szerepelnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2009. szeptember 1.


logo

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás,bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2009/2010-es tanévben 2009. szeptember 1.-től az 1. b osztály matematika tanóráin a TÁMOP 3.1.4. projekt megvalósítása történik „Matematika” „A” kulcskompetencia területen teljes tanórai lefedettséggel.

A fenti implementációért felelős bevont pedagógus: Heinik Lajosné

A bevont tanulócsoport létszáma: 20 fő

A tananyagban bevezetésre kerülnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2009. szeptember 1.


logo

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„„Kompetencia alapú oktatás,bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2009/2010-es tanévben 2009. szeptember 1.-től az 1.b osztály  játékfoglalkozásain a TÁMOP 3.1.4. projekt megvalósítása történik.

„Szociális-, életviteli-, környezeti ” „C” kompetencia alapú oktatási program bevezetése, alkalmazása tanórán kívüli foglalkozások keretében történik.

A fenti implementációért felelős bevont pedagógus: Heinik Lajosné

A bevont tanulócsoport létszáma: 20 fő

A tananyagban szerepelnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2009. szeptember 1.


logo

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás, bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2009/2010-es tanévben 2009. november 16.-től a 7.b osztályban a TÁMOP 3.1.4. projekt keretében  a történelem, média, informatika  tantárgyak tömbösítése valósul meg.

A fenti implementációért felelős bevont pedagógusok: Kökényesdiné Csacsovszki Viktória és Veres Zoltán

A bevont tanulócsoport létszáma: 19 fő

A tananyagban szerepelnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2009. november 16.


logo

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás, bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2009/2010-es tanévben 2009. szeptember 1.-től az 5/B. csoport matematika tanóráin a TÁMOP 3.1.4. projekt megvalósítása történik „Matematika” „A” kulcskompetencia területen teljes tanórai lefedettséggel.

A fenti implementációért felelős bevont pedagógus: Szabóné Markó Magdolna

A bevont tanulócsoport létszáma: 10 fő

A tananyagban szerepelnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2009. szeptember 1.


logo

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás, bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2009/2010-es tanévben 2009. szeptember 1.-től a 6.b /2. csoportban a TÁMOP 3.1.4. projekt keretében  a „Szövegértés-szövegalkotás”„A” programcsomag „Magyar” megnevezéssel a magyar irodalom és magyar nyelv tantárgyak  műveltségi terület tantárgyi bontás nélküli oktatása valósul meg.

A fenti implementációért felelős bevont pedagógus: Dudás Illésné

A bevont tanulócsoport létszáma: 13 fő

A tananyagban szerepelnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2009. szeptember 1.


logo

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás, bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2009/2010-es tanévben 2009. szeptember 1.-től az 5/B. csoportban a matematika kompetencia alapú oktatási program moduláris módon, a matematika tantárgyba beépítve a TÁMOP 3.1.4. projekt megvalósítása keretében történik.

A fenti implementációért felelős bevont pedagógus: Szabóné Markó Magdolna

A bevont tanulócsoport létszáma: 10 fő

A tananyagban szerepelnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2009. szeptember 1.


logo

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás, bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2009/2010-es tanévben 2009. november.16-tól az 5. osztályban a TÁMOP 3.1.4. projekt keretében  az informatika és technika tantárgyak tömbösítése valósul meg.

A fenti implementációért felelős bevont pedagógus:  Veres Zoltán

A bevont tanulócsoport létszáma: 20 fő

A tananyagban szerepelnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2009. november16.


logo

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás, bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2009/2010-es tanévben 2009. szeptember 1.-től az 5/A. csoport angol nyelv tanóráin a TÁMOP 3.1.4. projekt megvalósítása történik „Idegen nyelv” „A” kulcskompetencia területen teljes tanórai lefedettséggel.

A fenti implementációért felelős bevont pedagógus: Csohányné Gácsi Edit

A bevont tanulócsoport létszáma: 10 fő

A tananyagban szerepelnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2009. szeptember 1.

TÁMOP 2009/2010

TÁMOP 2009/2010

 

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás, bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

- Bevont osztályok, megvalósító pedagógusok

- Projektindító nap

- Intézményi innovációk

 


 

„1848 hõsei nyomában” címû témahét

  

 A Bulgárföldi Általános és Magyar –Angol Két Tanítási Nyelvû Iskolában 2010. március 12. és 19. között az „1848 hõsei nyomában” címû témahét hozta lázba az iskola diákjait.

Tapasztalattal már rendelkeztünk, hiszen volt már egy három hetet meghaladó projekt iskolánkban a brit és amerikai kultúráról. A már jól bevált módszereket átvettük, de igyekeztünk valami újat, különlegeset is nyújtani.

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc mégiscsak Magyarország újkori történetének egyik legmeghatározóbb eseménye, a nemzeti identitás egyik alapköve, a mi kultúránk része. Lokárpatriótaként rögtön tudtuk, hogy a téma különösen kedves nekünk, hiszen Miskolcnak a szabadságharcban egy idõre országos jelentõségû szerepe is volt.

A tervezés és a programegyeztetések után a végrehajtás következett.

             A témahét megnyitója 2010. március 12-én volt. Az aulában ízlésesen megtervezett és feldíszített paravánok jelezték, hogy kezdõdnek a programok. Rövid eligazítás után a tornaterembe vonultunk, ahol egy ünnepi mûsort tekinthettünk meg. A mûsort a 6.b osztályos gyerekek adták elõ, mely olyan színvonalas volt, hogy valamennyien lélegzet- visszafojtva figyeltünk.

            Ezt követõen kezdõdött az akadályverseny. Öröm volt nézni az ünneplõbe öltözött gyerekeket, akik menetlevéllel a kezükben, izgatottan, de mégis fegyelmezetten várakoztak az egyes állomások elõtt. A játékos feladatok megoldásához figyelemösszpontosításra, kreativitásra, logikára és bizony történelmi, irodalmi, valamint képzõmûvészeti ismeretekre is szükség volt.

 A feladatok elvégzése után a Pilvax kávéházban fogyaszthattak kakaót, az ünnephez illõen Kossuth-kenyeret és Kossuth-kiflit.

 

Március 16-án, 17-én, és 18-án az órák szokás szerint, de nem szokványosan zajlottak. 

Minden órán valamilyen módon a diák kapcsolatba került az 1848-as témával, s e felfedezõ úton szinte észrevétlenül gyarapodtak ismereteik errõl a történelmi korszakról, a március 15-i eseményekrõl. Irodalmi, képzõmûvészeti alkotások, zenemûvek gyûjtése és megismerése, katonadalok éneklése, drámajáték megjelenítése, A kõszívû ember fiai  és a Föltámadott a tenger c. film részleteinek megtekintése és ennek alapján 13+1-es totó kitöltése érdekes feladatnak bizonyult.

Matematikaórákon mérések, kicsinyítések, nagyítások és a témával kapcsolatos szöveges feladatok borzolták a kedélyeket. Földrajzórán igazán aktuális témával a globális fölmelegedéssel és a környezetszennyezéssel foglalkoztak gyermekeink. Kémia és fizikaórán szóba került a puskapor és az ágyúgolyó-készítés, az égéstermékek, az ágyúöntés és természetesen Gábor Áron, aki Kézdivásárhelyen mûködtette üzemét. Angol és németórákon az ügyesebbek adott szöveget fordíthattak Petõfirõl, a többiek a katonai élet szavait gyûjthették össze és fordíthatták le angol, ill. német nyelvre. Nyilvánvaló, hogy a tanár nénik önzetlen segítségével mindez nagyon egyszerûnek tûnt.

Technikaórákon kokárdát és zászlót készítettek, mellyel végül iskolánkat díszítették fel. A nagyobbak két hatalmas méretû kokárdát is gyártottak. Az egyik kicsit furcsának látszott, mert a trikolor zöld színe kívülre került. Hamarosan megtudta mindenki, hogy ez nem tévedés, az eredeti kokárda ugyanis ilyen. De mivel mutatósabb, ha a piros kívül van, ezért így vált használatossá. A nyolcadikosoknak még arra is volt idejük, hogy az iskola bejárata elõtt lévõ tujafára piros-fehér-zöld szalagot akasszanak. Ez sem volt véletlen, akartuk ezeket a színeket hangsúlyozni, hiszen a piros az erõt, a fehér a hûséget, a zöld a reményt jelképezi. Nincs olyan ember, akinek az életében ez a három tényezõ ne lenne meghatározó.

 

Nem illik megfeledkeznünk a rajzórákról, ahol igazán kiváló alkotások készültek katonákról, lovas huszárokról, fegyverekrõl,

korabeli öltözékekrõl. A fantáziáját valamennyi gyerek szabadjára engedhette, aminek legjobban a rajztanár örült.                                            

A testnevelésórákon pedig mindenki bebizonyíthatta ügyességét, rátermettségét, erejét, hiszen volt futás, kislabda dobás, sorversenyek, ágyúgolyó dobbantó és ki tudja még, mi minden.

Informatikaórán indulhatott a böngészés a neten. Miskolc 48-as emlékeit kutathatták tanulóink.

Ha pedig biológiaóra volt, akkor a téma csak a lótenyésztés lehetett, nem megfeledkezve Széchenyi István ebbéli érdemeirõl. A lótartás szabályairól éppúgy szó esett, mint a testfelépítésérõl, táplálásáról, szaporodásáról, a hazánkban honos fajtákról, s ugyancsak sokat beszélgettek a lovaglásról, mint sportról.

Ezek után a drámajáték izgalmai következtek. Meglepetésszerûen három ifjú toppant be az éppen zajló órára, és márciusi ifjakként invitálták a tanulóifjúságot a pénteki záró rendezvényre. Megígérték, hogy Petõfi is ott lesz, s kérték mindnyájan viseljenek kokárdát. Ezt követõen a szabad sajtó elsõ termékeit a Nemzeti dalt és a 12 pontot osztogatták, majd köszöntek és indultak a következõ tanterembe.

A csütörtöki nap még egy csemegét tartogatott 30 gyermek számára. Õk lovasprogramon vehettek részt az iskolánktól nem túl messze található Lyukóvölgyben. A sportos öltözék kötelezõ volt.

A programot csak sejthették a gyerekek, vagyis, hogy lovaglás lesz, de a részleteket nem akartuk elárulni, szerettük volna, ha ott szembesülnek ezekkel. Ekkora még a Nap is elõbújt, s nyájasan simogatta a gyerekek sápadt arcát. Egy kis gyalogtúra után, mely lankás lejtõkbõl és enyhén emelkedõ kaptatóból állt megérkeztünk a tett helyszínére. A többséget megviselte ez a kis túra, de néhányan szerencsések voltak. Taxival érkezhettek, de lovastaxival.

 

Ez is a program része volt, amelyet ezt követõen mindenki kipróbálhatott. Mondanom se kell, éltek is az alkalommal, elvégre az ember nem mindennap utazhat lovasszekéren. A lovastaxi folyamatosan rótta a köröket, mert ettõl az élménytõl senki sem akarta megfosztani magát.

A bátrabbak lovagolhattak, ezalól néhány tanár sem volt kivétel, melyet a gyerekek nagy éljenzéssel jutalmaztak. Volt szépséges póniló, aki szintén türelmesen cipelte a gyermekterheket. Beindult a fényképezés, ezeket a remek pillanatokat egyre többen akarták megörökíteni.

            És ekkor következett az igazi próbatétel. Puskát foghattunk a kezünkbe, céloztunk és lõttünk. Vagy eltaláltuk a céltáblát, vagy nem, de ez akkor már lényegtelen volt. A hangulat a tetõfokára hágott.

Jöhetett az íjászat, ami nem kis ügyességet és erõt kívánt a próbálkozóktól.

            Csak köszönettel tartozunk azoknak a felnõtteknek, akik szakszerûen, határozottan, de nagy türelemmel maximálisan biztonságos körülményeket teremtettek a program lebonyolításához.

             Fáradtan, de a lelkesedéstõl és a tavaszi széltõl kipirult arccal érkeztünk vissza az iskolába.

             Ugyanezen a napon indultak el felderítõink a belvárosba, hogy felkutassák a 48-as emlékeket. Fáradhatatlanul rótták Miskolc utcáit, tereit. Szemere Bertalan, Tompa Mihály, Hunfalvy Pál, Görgey Artúr, Teleki Zsófia, Petõfi Sándor, Lévay József, Deák Ferenc, Széchenyi István, Kossuth Lajos szobra nem maradt felfedezetlenül. Mindezt fotókkal dokumentálták.

            Mindnyájan tudtuk, hogy a következõ napon a témahét véget ér. Ajándékot készítettünk, egy könyvjelzõt, hogy a záró rendezvényt követõen meglephessük vele a diákokat és segítõkész tanárainkat. A könyvjelzõn egy Petõfi-idézet áll, mely nemcsak a

költõ, de valamennyi bulgárföldi iskolás hazaszeretetérõl tanúskodik, hiszen e témahét után biztosan állíthatjuk, hogy ebbõl

õk is jelesre vizsgáztak.

 

                               “ Tied vagyok, tied hazám

                                  E szív, e lélek,

                                  Kit szeretnék, ha tégedet

                                  Nem szeretnélek? “

                                                           

                                                        / Petõfi /

 


BESZÁMOLÓ

Brit és amerikai kultúra 

 

Lezárult a „Brit és amerikai kultúra” címû több hetes programsorozat a Bulgárföldi Általános és Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvû Iskolában. Miskolc város Önkormányzata összesen 182 millió forintot nyert a kompetencia alapú oktatás  bevezetésére. A TÁMOP 3.1.4/08/2-2009-0148 pályázati projektben 8 intézmény vesz részt.

„A kompetencia alapú oktatás, egyenlõ hozzáférés – innovatív intézményekben”- elsõsorban új tanulás-szervezési eljárásokat alkalmaz; a kompetencia alapú oktatási programokhoz szükséges taneszközöket biztosítja, és nem utolsósorban a pedagógusoknak módszertani képzéseket szervez.

A Bulgárföldi Általános és Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvû Iskola rendezvényei több mint 3 héten keresztül a brit és az amerikai kultúra köré csoportosultak a három hetet meghaladó projekt keretében. Az eseménysorozat majdnem négy hete más- más tevékenységek köré csoportosult. Az elsõ hét mottója:  „Verssel, dallal, tánccal a világ körül” volt. A diákok angol verseket tanultak, megismerkedtek R. L. Stevenson életével, munkásságával. Angol dalokat is megtanultak, több osztály táncot készített angol népdalokra. Sokan a táncok kapcsán ekkor ismerkedtek a népviseletekkel is. E héten rendeztük az angol nyelvû szavalóversenyt is, ahol a kötelezõn túl, önként vállalt, szabadon választott verset mondtak. Ezen a napon tagiskolánk tanulói is megmérettethették magukat. A filmvetítések pihentetésül zárták a hetet.

A következõ hét másképp volt mozgalmasabb az elõzõnél, hisz ez az „Ügyes kezek , fürge lábak innen-onnan” elnevezést kapta.

Nyírtunk, ragasztottunk, hajtogattunk, tablót, faliújságot, készítettünk. Dolgoztak a tanulók egyénileg, de csoportban is. A gyerekeket örömmel töltötte el, hogy munkadarabjaik- immár kiállítási tárgyakként- az iskola díszeivé váltak. Érdekes, hogy a rongálás csekély volt az eddig megszokottakhoz képest. Nagyon népszerûek voltak az újfajta sportolási lehetõségek, testnevelés órán fociztunk, délután floorballoztunk; de a történelem vizein a múltba is visszahajóztunk játékos sorversenyeinken, mialatt „Kolumbusz felfedezte Amerikát.”

Már a harmadik hétnél jártunk, amikor mást sem láttunk a hét folyamán, mint TOTÓkkal szaladgáló gyerekeket. Ez a hét volt a: „KVÍZ a világról”.

Kollégáink érdekesebbnél- érdekesebb, változatosabbnál- változatosabb feladatokat találtak ki, hogyan ismerkedhetnek meg a tanulók az eddig szinte ismeretlen tájak növény- és állatvilágával. Híres emberekrõl gyûjtöttek, kerestek adatokat, készítettek tablókat, beszámolót.

A könyvtár segítségével gyakorlati példákon keresztül találtak információt szakirodalmakban, de lehetõség nyílt szótár-, lexikonhasználatra is. Ezt a hetet a méltán népszerû Halloween party zárta, melyen nemcsak a jelmezek kaptak helyet, de az ünnephez kapcsolódó szokások játékok formájában is elõkerültek, csakúgy, mint a dalok, táncok, versek, mondókák.

„… és ami még nem volt…” következett befejezésképpen. Hisz ekkor ehettünk ihattunk, mert népszerû és kevésbé ismert sütemények kóstolásán lehetett ismerkedni az új ízvilággal.

Voltak, akik recepteket fordítottak, mások lelkesen jegyzeteltek anyának…

Aztán egész nap szörföztünk, persze a neten!

Így aztán- virtuálisan- be is jártuk azt a világot, amivel eddig minden oldalról megismerkedtünk.

Záróeseményként nagyszabású elõadást tartottunk, melyen méltán lehettek büszkék a tanulók is – tanáraik is az elmúlt majd négy hét fergeteges eseményeire, és mindarra a produktumra, amit a gyerekek elõadtak, mindannyiunkat megörvendeztetve.

Összegzésképpen elmondható, hogy bár iskolánk tanulóifjúsága igen „vegyes” összetételû, most sikerült megtalálnunk azt a közös pontot, ami- bár kiindulópontként szolgált- egy nagy közös rendezvénnyé nõtte ki magát a „Brit és amerikai kultúra” három hetet meghaladó projekt keretében. Mivel iskolánk nemcsak a projektben résztvevõ csoportra, hanem az iskola egészére kiterjesztett az eseménysorozatot, elmondható, hogy minden gyerek egyénileg tett hozzá, egy-egy kis darabot ahhoz, hogy a kezdeti pontocska, óriási, kerek egésszé lett.

Bízom benne, hogy mindenki- persze a maga módján- magával vitt egy kis darabot útravalóul és megértette, amit mottónk is sugallt:

„Az egyetlen dolog, amit magaddal vihetsz: a nyelvek tudása, az országok ismerete, az emberek megismerése. Emlékeid legyenek útitársaid!”

„Own only what you can carry with you: know languages, know countries, know people.

Let your memory be your travel bag.”

 

                                                                                    Takácsné Mohr Rita

                                                                                        szakmai vezetõ

TÁMOP 2010/2011 Bevont osztályok és pedagógusok

Bevont osztályok, megvalósító pedagógusok 2010/2011

logo

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás, bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2010/2011-es tanévben 2010. szeptember 1.-től az 2. a osztályban a magyar nyelv és irodalom tantárgy tanítása a TÁMOP 3.1.4. projekt megvalósítása keretében történik „Szövegértés-szövegalkotás” „A” programcsomag alapján.

A fenti implementációért felelős bevont pedagógus: Flach Péterné

A bevont tanulócsoport létszáma: 14 fő

A tananyagban szerepelnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2010. szeptember 1.

 


logo

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás, bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2010/2011-es tanévben 2010. szeptember 1.-től az 1 osztályban a magyar nyelv és irodalom tantárgy tanítása a TÁMOP 3.1.4. projekt megvalósítása keretében történik „Szövegértés-szövegalkotás” „A” programcsomag alapján.

A fenti implementációért felelős bevont pedagógus: Habiné Japandzakisz Sztavrula

A bevont tanulócsoport létszáma: 26 fő

A tananyagban szerepelnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2010. szeptember 1.

 


logo

 

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás,bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2010/2011-es tanévben 2010. szeptember 1.-től a 2. b osztály matematika tanóráin a TÁMOP 3.1.4. projekt megvalósítása történik „Matematika” „A” kulcskompetencia területen teljes tanórai lefedettséggel.

A fenti implementációért felelős bevont pedagógus: Heinik Lajosné

A bevont tanulócsoport létszáma: 16 fő

A tananyagban bevezetésre kerülnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2010. szeptember 1.

 


logo

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„„Kompetencia alapú oktatás,bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2010/2011-es tanévben 2010. szeptember 1.-től a 2.b osztály játékfoglalkozásain a TÁMOP 3.1.4. projekt megvalósítása történik.

 

„Szociális-, életviteli-, környezeti ” „C” kompetencia alapú oktatási program bevezetése, alkalmazása tanórán kívüli foglalkozások keretében történik.

A fenti implementációért felelős bevont pedagógus: Heinik Lajosné

A bevont tanulócsoport létszáma: 16 fő

A tananyagban szerepelnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2010. szeptember 1.

 


logo

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás, bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2010/2011-es tanévben 2010. szeptember 1.-től az 5.b osztály matematika tanóráin a TÁMOP 3.1.4. projekt megvalósítása történik „Matematika” „A” kulcskompetencia területen teljes tanórai lefedettséggel.

A fenti implementációért felelős bevont pedagógus: Venczel Lászlóné

A bevont tanulócsoport létszáma: 21 fő

A tananyagban szerepelnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2010. szeptember 1.

 


logo

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás, bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2010/2011-es tanévben 2010. szeptember 1.-től a 6/A. csoport angol nyelv tanóráin a TÁMOP 3.1.4. projekt megvalósítása történik „Idegen nyelv” „A” kulcskompetencia területen teljes tanórai lefedettséggel.

A fenti implementációért felelős bevont pedagógus: Csohányné Gácsi Edit

A bevont tanulócsoport létszáma: 9 fő

A tananyagban szerepelnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2010. szeptember 1.


logo

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás, bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2010/2011-es tanévben 2010. szeptember 1.-től a 7/2. csoportban a TÁMOP 3.1.4. projekt keretében a „Szövegértés-szövegalkotás”„A” programcsomag „Magyar” megnevezéssel a magyar irodalom és magyar nyelv tantárgyak  műveltségi terület tantárgyi bontás nélküli oktatása valósul meg.

A fenti implementációért felelős bevont pedagógus: Dudás Illésné

A bevont tanulócsoport létszáma: 11 fő

A tananyagban szerepelnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2010. szeptember 1.


logo

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás, bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2010/2011-es tanévben 2010. szeptember 1.-től az 5.b osztályban a matematika kompetencia alapú oktatási program moduláris módon, a matematika tantárgyba beépítve a TÁMOP 3.1.4. projekt megvalósítása keretében történik.

A fenti implementációért felelős bevont pedagógus: Venczel Lászlóné

A bevont tanulócsoport létszáma: 21 fő 

A tananyagban szerepelnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2010. szeptember 1.

TÁMOP 2010/2011

TÁMOP 2010/2011

 

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás, bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

- Bevont osztályok, megvalósító pedagógusok

 


MISKOLCON ÉLŐ KISEBBSÉGEK KULTÚRÁJA

2010. november 8 - december 2.

 HÁROM HETET MEGHALADÓ PROJEKT

 

 

 

A program felépítése a tavalyi projekthez hasonló volt, fő célunk a hagyományostól eltérő munkaformák alkalmazása, illetve az önálló ismeretszerzés képességének fejlesztése.

A megnyitóra készítettünk egy kiállítást az aulában, a képek és a rövid szöveges információk az érdeklődés felkeltését szolgálták. A tárlatot folyamatosan bővítettük az elkészült munkákkal.

Az első héten a verseké és a daloké volt a főszerep, minden évfolyam legalább három verset kapott, és a visszajelzések alapján ezek tetszettek a gyerekeknek.

A kijelölt műveket folyamatosan tanulták, gyakorolták a projekt ideje alatt. A dalok elsajátítása is- hasonlóan a versekhez- tanórai keretek között történt, bolgár, görög és lengyel népdalt tanultak az alsósok, a felsősök a roma himnusszal ismerkedtek meg.

A második hét legsikeresebb programjának a játékos sorverseny bizonyult, ez kiváló alkalom volt arra, hogy tanulóink együtt versenyezzenek, fejlődjön szabálytudatuk és egymás iránti toleranciájuk.   Az alapos, részletes tervezés és a sikeres végrehajtás a napközis nevelőket dicséri! A heti testnevelés órák témája, egy-egy bolgár, görög és lengyel játék megismerése és kipróbálása volt, a gyerekek hamar elsajátították a szabályokat mivel ezek hasonlítanak a kedvenc csapatjátékaikhoz. Jó hangulatú küzdelem jellemezte ezeket a foglalkozásokat.

A kollegák változatos formákat, eszközöket alkalmazva dolgozták fel a témánkat rajz- és technikaórákon. Álarc készítése tészta segítségével, jellegzetes motívumok színezése, görög vázák készítése, agyagozás stb. A  gyerekek az időről teljesen elfeledkezve, nagy lelkesedéssel vetették bele magukat a munkába.

Filmvetítés: Az alsósok a Szaffi című filmet nézték meg, a kicsik meghatódtak a kis cigánylány történetén. A felsősök jókat nevettek a görög életstílust humorosan bemutató „Bazi nagy görög lagzi” című filmen.

A harmadik héten elsősorban az anyaországokkal kapcsolatos ismeretek bővítése volt a cél, tanulóinknak különböző témakörökhöz /földrajz, biológia, híres emberek/ kapcsolódó feladatsort kellett megoldaniuk egyénileg, párban vagy kiscsoportban. A többség a közös munkát választotta.

A könyvtárban zajló programokat úgy szerveztük, hogy minden osztály részt vegyen rajta. A Könyvajánló, Búvárkodás foglalkozásokon a gyerekek izgatottan forgatták a lexikonokat, kézikönyveket, hogy minél gyorsabban megtalálják a helyes választ.

Két táncházat tartottunk, az elsőben egy helyi roma zenekar húzta a talpalávalót; a gyerekek élvezték és gyorsan táncra perdültek.  Az együttes felajánlotta, hogy szívesen eljönnek, és ingyen zenélnek az iskola tanulóinak máskor is.

A görög tánc alapjaival is megismerkedtünk az utolsó héten, a siker itt sem maradt el.

A városi sétán kb. 40 gyerek vett részt, ellátogattak az Ortodox templomba, felkeresték a Szentpéteri kapuban lévő lengyel emlékművet és az Újgyőri Piac közelében található görög emlékoszlopot. A gyerekek kifáradva, de élményekkel gazdagodva tértek vissza a ,,városi túráról’’.

A negyedik hét első napján, mind a négy népcsoport egy-egy jellegzetes édességét kínáltuk. Tanulóink többsége először kóstolt baklavát, banicát a magyar gyerekek pedig megismerkedhettek a cigánykenyérrel. Az osztályok egymás után érkeztek az aulában elhelyezett tálcákhoz, így az iskola összes jelenlévő tanulója részt vett ezen a programon.

A „Szörfözz a NETEN!” feladatlap megoldása egy kicsit nehezen ment, de reméljük,hogy jövőre már a keresőprogram használatában is gyakorlottak lesznek tanulóink.

A projektzáró rendezvényünk remek dekorációját az osztályok produktumait felhasználva készítettük el. A rövid, változatos műsorszámok lekötötték a gyerekek figyelmét és fegyelmezetten viselkedtek. A meghívott vendégek nemcsak a műsort, hanem a közönség viselkedését is dicsérték.

A projekt során sok olyan információval gyarapodtak tanulóink, amelyekkel a hagyományos tanórai keretek között nem találkozhattak volna.

 

Csohányné Gácsi Edit

a három hetet meghaladó projekt

felelős tanára

 

MISKOLCON ÉLŐ KISEBBSÉGEK KULTÚRÁJA

HÁROM HETET MEGHALADÓ PROJEKT

PROGRAMTERVEZET

1. hét- 2010. november 8-12.

Mottó: ,,Verssel, dallal, tánccal a világ körül”

 November 8. hétfő: Megnyitó

 November 9. kedd: Egy kis irodalom- Ismerkedés a versekkel

 November 10. szerda: Daloljunk együtt

 November 11. csütörtök: Olvastad már?- Könyvajánlás

 November 12 péntek: Görög táncház

 Ezen a héten a tanulók magyar és énekórákon foglalkoznak a projekt témáival.

  

2. hét- 2010. november 15-19.

Mottó: ,,Ügyes kezek, fürge lábak innen-onnan”

 November 15. Filmvetítés: Szaffi/Bazi nagy görög lagzi

 November 16. kedd: Nemzetek játékai- Ismerkedés lengyel, görög, bolgár, roma játékokkal a testnevelés órákon

 November 17. szerda: Ügyeskedjünk együtt! Kézműves foglalkozás

 November 18. csütörtök: Ki lesz a leggyorsabb? Játékos sorverseny 4.-6. osztályosok számára

 November 19. péntek: Ki lesz a leggyorsabb? Játékos sorverseny 1.-3. osztályosok számára

 Ezen a héten a tanulók rajz, technika, testnevelés órán a projekttel kapcsolatos témát dolgoznak fel.

  

3. hét- 2010. november 22-26.

Mottó: ,,Kvíz a világról”

 November 22. hétfő: Lengyelország, Bulgária, Görögország állat- növényvilága

 November 23. kedd: Lengyelország, Bulgária, Görögország jellegzetes tájai

 November 24. szerda: Lengyelország, Bulgária, Görögország híres szülöttei

 November 25. csütörtök: Keress, kutass!- Búvárkodás a könyvtárban

 November 26. péntek: A zene összetart minket!- Roma táncház

 Ezen a héten a tanulók természetismeret, környezetismeret, biológia, földrajz és történelem órákon a projekttel kapcsolatos témát dolgoznak fel.

  

4. hét- 2010. november 29-december 2.

Mottó: ,,S ami még nem volt…”

 November 29. hétfő: Sütikóstoló

 November 30. kedd: Városi séta- Nemzetiségek emlékhelyei Miskolcon

 December 1. szerda: Szörfözz a neten!

 December 2. csütörtök: Projektzárás- Minden osztály 2-3 perces műsorral készül

A tornaterem dekorációjához az osztályok által a 3 hét alatt készített anyagokat használjuk fel.


„ÉLETADÓ VÍZ”

 

2011. március 22- 29. 

Témahét

  
A témahetet a Víz világnapján kezdtük el egy rövid megnyitóval a nagyszünetben, tájékoztatva tanulóinkat a várható programokról.

A témahét alatt minden osztályban, minden tantárgyának legalább egy tanórai témája a víz volt. A tanórák menetét az egy évvel korábban elkészített vázlatok segítették. Ezen kívül, a témahét minden napján délutáni, iskolai és iskolán kívüli programokat is szerveztünk. Ezekről minden esetben fényképes beszámoló készült, amiket felhasználtunk a hetet lezáró program összeállításánál is. A programokat következőképpen állítottuk össze:

·              Az első napon, a Víz világnapján kb. 70 tanuló egy külön busszal a Miskolci Vízművek telephelyét látogatta meg; ott megismerkedtek a városunk vízellátó rendszerének alapelveivel, valamint a csatornákban alkalmazott technikával (csatornatisztító-javító robot és kocsi), majd megtekintették a város szennyvíztisztító-telepét is.

·              A második és harmadik napon délután sorversenyeket tartottunk iskolaotthonos és napközis gyerekeknek, amikoris a gyerekek „vizes” feladatokat oldottak meg játékosan az iskolaudvaron.

·              Szintén ugyanezen napokon a könyvtárunkban kézműves foglalkozásokat tartottunk gyerekeinknek, melyek során kartonakváriumok készültek papírhalakkal és vízinövényekkel.

·              Párhuzamosan egy másik, kisebb felsős tanulókból álló csoport meglátogatott egy vízbázist az Anna-forrásnál, amely városunk egyik ivóvíz-beszerző állomása a Bükk hegységben.

·              A témahét negyedik napján, pénteken aszfaltrajzversenyt szerveztünk az iskolaudvaron, minden osztály egy pár fős csapatot állított ki. A tengerek és a tavak élővilágát bemutató rajzok, hajózási jeleneteket ábrázoló képek születtek.

·              Szombaton a városunkban megrendezésre kerülő országos úszóversenyen vett részt iskolánk néhány tanulója, miközben egy másik csapat túrázni ment a Bükk hegységbe, a Hámori-tóhoz és néhány a környékén lévő forráshoz.

·              A következő héten, a témahét hatodik napján, egy hétfői délutánon tanulóink számot adhattak a vízről tanult ismereteikről az akadályversenyen; az alsó tagozat kilenc, a felső tagozat hat csapatot állított ki, melyek menetlevéllel a kezükben, állomásról állomásra járva oldották meg a tantárgyi feladatokat, ügyességi „vizes” játékokban próbálták ki erejüket, kóstoltak különböző vízféléket, gyűjtötték a pontokat.

·              A témahetünk utolsó napján, kedd délelőtt tanulóink 15 fős csapata meglátogatta a miskolctapolcai Barlangfürdőt, ahol végigjárták az objektum különböző helyiségeit, köztük a közönség előtt lezártakat is, sok információt szereztek e létesítményről és a helyi vizek gyógyhatásáról.

·              Még aznap délután egy ünnepélyes zárórendezvényre került sor, melynek során tanulóink azokat a verseket, dalokat, jeleneteket adták elő, amelyeket a témahét folyamán az órákon tanultak; továbbá tanulói illetve tanári kommentárral vetítésre kerültek mindazon képek és beszámolók, melyek a kirándulásokról és az egyéb délelőtti vagy délutáni foglalkozásokról készültek.

A programsorozatra megfelelően feldíszítettük a folyósokat és a tantermeket. Egy nappal a témahét megnyitója előtt, az iskola két központi helyén pontos, napokra lebontott tájékoztatást függesztettünk ki a várható programokról; ekkorra egy víz témájú kiállítást is kölcsönkaptunk az ÖKO-Intézettől; a témához kapcsolódó képek és cikkek megjelentek a folyósói faliújságokon. Ahogy a tanórák során készültek a különböző osztály- és egyéni munkák, úgy bővült napról napra a dekoráció is. A témahét utolsó napján összegyűjtöttük ezeket a munkákat tornatermünkben, ahol a zárórendezvényünket is tartottuk. Az így létrehozott kiállítás megtekinthető volt közvetlenül a program után, míg a rákövetkező napon a gyerek munkáit a folyósók és aulák faliújságjain helyeztük el.

Egy programunkat - az alsó tagozat lillafüredi kirándulását - el kellett halasztanunk a témahetet követő napokra, a hidegre és esősre forduló időjárás miatt.

 

Az „Életadó víz” című témahetünk megvalósításában részt vett az iskola minden tanulója és pedagógusa. A programok minden tekintetben változatosak voltak, a visszajelzések pozitívak, a hetet sikernek könyvelhettük el.

 

Miskolc, 2011. március 30.

 

Kandóné Sz. Anna

a témahét felelős tanára

 

ÉLETADÓ VÍZ

 témahét

 Március 21. hétfő

Kiállítás: ÖKO- Intézetből: A VÍZ VILÁGNAPJÁRA

A témahét programjának kifüggesztése

 Március 22. kedd

10.40. Témahét-nyitás

14.00. Kirándulás a MIVIZ- telepre

 Március 23. szerda

14.00. Napközis sorverseny: 1-2 -3. évfolyamok

14.00. Kirándulás: Anna-forrás- vízbázis

14.00. Könyvtár: kézműves foglalkozás

 Március 24. csütörtök

14.00. Napközis sorverseny: 4-5-6. évfolyamok

14.00. Könyvtár: kézműves foglalkozás

 Március 25. péntek

14.00. Aszfaltrajz-verseny

 Március 26. szombat

9.00. Úszóverseny

8.00. Túra Bükkbe

 Március 28. hétfő

14.00. Akadályverseny külön alsó és felső tagozat

 Március 29. kedd

9.00. Kirándulás: Tapolca- Barlangfürdő- felső tagozat

9.00. Kirándulás: Lillafüred- alsó tagozat

14.00. Témahét-záró rendezvény

PROGRAM:

·       műsor: órák keretében tanult versek, dalok, dráma-jelenetek

·       power- pointos bemutatók: kirándulások, iskolai programok beszámolói

·       a versenyek eredményeinek kihirdetése

TÁMOP 2011/2012 Bevont osztályok és pedagógusok

Bevont osztályok, megvalósító pedagógusok 2011/2012

 

logo

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás, bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2011/2012-es tanévben 2011. szeptember 1.-től a 3.a osztályban a magyar nyelv és irodalom tantárgy tanítása a TÁMOP 3.1.4. projekt megvalósítása keretében történik „Szövegértés-szövegalkotás” „A” programcsomag alapján. 

A fenti implementációért felelős bevont pedagógus: Flach Péterné 

A bevont tanulócsoport létszáma: 12 fő 

A tananyagban szerepelnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2011. szeptember 1.

 


logo

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás, bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2011/2012-es tanévben 2011. szeptember 1.-től a 2. osztályban a magyar nyelv és irodalom tantárgy tanítása a TÁMOP 3.1.4. projekt megvalósítása keretében történik „Szövegértés-szövegalkotás” „A” programcsomag alapján. 

A fenti implementációért felelős bevont pedagógus: Habiné Japandzakisz Sztavrula

A bevont tanulócsoport létszáma: 20 fő 

A tananyagban szerepelnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2011. szeptember 1.

 


logo


TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás,bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2011/2012-es tanévben 2011. szeptember 1.-től az 3. b osztály matematika tanóráin a TÁMOP 3.1.4. projekt megvalósítása történik „Matematika” „A” kulcskompetencia területen teljes tanórai lefedettséggel.

A fenti implementációért felelős bevont pedagógus: Heinik Lajosné

A bevont tanulócsoport létszáma: 14 fő

A tananyagban bevezetésre kerülnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2011. szeptember 1.

 


logo

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„„Kompetencia alapú oktatás,bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2011/2012-es tanévben 2011. szeptember 1.-től a 3.b osztály játékfoglalkozásain a TÁMOP 3.1.4. projekt megvalósítása történik.

„Szociális-, életviteli-, környezeti ” „C” kompetencia alapú oktatási program bevezetése, alkalmazása tanórán kívüli foglalkozások keretében történik.

A fenti implementációért felelős bevont pedagógus: Heinik Lajosné

A bevont tanulócsoport létszáma: 14 fő

A tananyagban szerepelnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2011. szeptember 1.

 


logo

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás, bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2011/2012-es tanévben 2011. szeptember 1.-től az 5.b osztály "A" csoport matematika tanóráin a TÁMOP 3.1.4. projekt megvalósítása történik „Matematika” „A” kulcskompetencia területen teljes tanórai lefedettséggel.

A fenti implementációért felelős bevont pedagógus: Szabóné Markó Magdolna

A bevont tanulócsoport létszáma: 12 fő

A tananyagban szerepelnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2011. szeptember 1.

 


logo

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás, bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2011/2012-es tanévben 2011. szeptember 1.-től az 7. osztály angol nyelv tanóráin a TÁMOP 3.1.4. projekt megvalósítása történik „Idegen nyelv” „A” kulcskompetencia területen teljes tanórai lefedettséggel.

A fenti implementációért felelős bevont pedagógus: Csohányné Gácsi Edit

A bevont tanulócsoport létszáma: 17 fő

A tananyagban szerepelnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2011. szeptember 1.


logo

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás, bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2011/2012-es tanévben 2011. szeptember 1.-től a 8. osztályban a TÁMOP 3.1.4. projekt keretében a „Szövegértés-szövegalkotás”„A” programcsomag „Magyar” megnevezéssel a magyar irodalom és magyar nyelv tantárgyak  műveltségi terület tantárgyi bontás nélküli oktatása valósul meg.

A fenti implementációért felelős bevont pedagógus: Dudás Illésné

A bevont tanulócsoport létszáma: 22 fő

A tananyagban szerepelnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2010. szeptember 1.


logo

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás, bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

 

A 2011/2012-es tanévben 2011. szeptember 1.-től az 5.b osztályban a matematika kompetencia alapú oktatási program moduláris módon, a matematika tantárgyba beépítve a TÁMOP 3.1.4. projekt megvalósítása keretében történik.

A fenti implementációért felelős bevont pedagógus: Szabóné Markó Magdolna

A bevont tanulócsoport létszáma: 12 fő

A tananyagban szerepelnek a kompetencia alapú oktatás programcsomagjából beemelt részek, melyek tantervünkbe folyamatosan beépülnek a javasolt módszerekkel és tanulásszervezési eljárásokkal együtt.

 

Miskolc, 2011. szeptember 1

TÁMOP 2011/2012

TÁMOP 2011/2012

 

TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0148

„Kompetencia alapú oktatás, bevezetése Miskolc Megyei Jogú Város nyolc intézményében”

- Bevont osztályok, megvalósító pedagógusok

KARÁCSONYI ÜNNEPKÖR

  1. december

 HÁROM HETET MEGHALADÓ PROJEKT

 

Az idei projektünk témája a karácsonyi ünnepkör volt.
A projekt célja, hogy tanulóink ismeretszerzése ne a már megszokott módon, hagyományos keretek között történjen.
A korábbi években alkalmazott szerkezetét megtartottuk a programnak, amelyben első héten az irodalomé és a zenéé a főszerep. A téma sajátosságából adódóan elsősorban a gyerekek élményeire voltunk kíváncsiak. Szóbeli beszámolót követően a felsősök fogalmazást készítettek a legszebb karácsonyukról.
Tanulóink szeretnek énekelni, ezért örömmel daloltak énekórán. Az 5.a és a 6.a osztály a projektzáró rendezvényen be is mutatták a tanult dalokat.
Mikulástúrán kb. 60 fő vett részt, itt nemcsak a gyerekeket, hanem a szülőket is sikerült aktivizálni.
Népek karácsonya címmel az 5.a ;6.a ;7. és 8. osztály készített PPT bemutatót ,amelyet a záró rendezvényünkön tekinthettek meg a többiek. A gyerekek nagy érdeklődéssel figyelték a diákat.
Karácsonyfadíszek készítése a rajz- és a technikaórák feladata volt, a kézműveskedés az egyik olyan terület, amelyben örömmel vesznek részt tanulóink. Iskolánk fenyőfáját az általuk készített díszekkel öltöztették fel. Tantermeiket csodálatosan feldíszítették, szinte versengtek, hogy melyik osztály az ügyesebb.
Jókat nevettünk a tréfás karácsonyi váltón, amelyen nem csak a versenyzők, hanem a nézők is jól érezték magukat.
Az alsósok, mint minden évben, most is felszálltak a Mikulásvonatra és találkozhattak kedvenc mesehőseikkel.
A felsős lányok mézeskalácsot sütöttek, nagy lelkesedéssel készítették el a finom süteményeket. 
A legkisebbek bábszínházba mentek.
Az iskolaotthonosok karácsonyi játszóháza.

Csohányné Gácsi Edit